Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Centar za socijalni rad Kalesija tužio žrtvu nasilja za klevetu iako institucije nemaju pravo na to

    Osmomartovski marš održan u Sarajevu i Banjaluci

    Osmomartovski marš održan u Sarajevu (Izvor: Euronews BiH)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Feministički antimilitaristički kolektiv je povodom 8. marta, u 12:00 sati održao Osmomartovski protest u Sarajevu, okupivši feministkinje, aktivistkinje i građanke koje dijele zajedničku borbu za istinsku rodnu ravnopravnost i društvenu pravdu.

    ADVERTISEMENT

    Protest je imao za cilj ukazati na kontinuiranu zloupotrebu feminističke borbe u kapitalističkim okvirima i potrebu za dubljom, suštinskom transformacijom društva.


    Na protestu je pročitan proglas "Protiv kapitalističke zloupotrebe feminističke borbe za ekonomsku, političku i svaku drugu jednakost", u kojem se jasno ukazuje na problem komercijalizacije i depolitizacije feminističkog pokreta u savremenom društvu.


    NE kapitalističkom svojatanju feminističke borbe


    Feministice iz Feminističkog antimilitarističkog kolektiva ovom su prilikom poslale jasnu poruku: "Emancipacija žena i oslobađanje od patrijarhata je jedino moguće ukoliko se istovremeno borimo i protiv kapitalističkog ugnjetavanja i eksploatacije. Zato ovaj 8. mart kažemo NE kapitalističkom svojatanju feminističke borbe!"


    Istaknuto je da su ekonomska nejednakost, mizoginija, rasizam i militarizacija duboko povezani problemi te da feministička borba ne može biti izdvojena iz šireg konteksta društvene pravde.




    Učesnice protesta su poručile da se 8. mart mora vratiti svojim revolucionarnim korijenima i prestati biti puki simbol komercijalizovane borbe.


    "Naš cilj nije da se borimo za individualna dostignuća koja su dostupna samo privilegovanoj manjini, već za sistemske promjene koje će osigurati oslobođenje svih potlačenih. Feminizam nije potrošački brend, on je politička borba", poručili su.


    "Odmor je otpor", "Hoću da odmorim", "Necu karanfil hoću plaću", Neću ružu hoću bolje radne uslove", "Meni je mama zabranila da radim za minimalac", samo neke od poruke sa današnjeg protesta.


    Ovogodišnjem osmomartovskom maršu u Sarajevu podršku je pružila i neformalna grupa studenata "Hoće'l ta promjena".


    Jednake mogućnosti


    Marš solidarnosti za slobodu i dostojanstvo povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, održan je danas u Banjaluci.


    Učesnici su se okupili na platou kod Narodnog pozorišta Republike Srpske, nakon čega su se uputili do Trga Krajine, gdje su pročitani zahtjevi.


    Ti zahtjevi su bolji uslovi u porodilištima, više mjesta u vrtićima, ravnopravna podjela kućnih i porodičnih obaveza, život bez nasilja, jednake mogućnosti kakve na poslu i javnom životu imaju muškarci.



    "Ovim maršem želimo skrenuti pažnju na važnost borbe za ravnopravnost, poštovanje ljudskih prava i dostojanstvo svih žena. Cilj marša je ukazati na društvene nepravde, nasilje nad ženama, ekonomske nejednakosti i potrebu za većim učešćem žena u donošenju odluka", naveli su organizatori.

    Možda će vam se svidjeti