Studijskom posjetom delegacije iz švedske općine Norrkoping zvanično je nastavljena partnerska saradnja između Bihaća i tog skandinavskog grada, u okviru trogodišnjeg programa usmjerenog na unapređenje sistema upravljanja otpadom. Projekat se realizira uz podršku Međunarodnog centra za lokalnu demokratiju (ICLD) iz Švedske.
Tokom prvog dana boravka, u prostorijama Biznis studija u Bihaću održan je sastanak Upravne grupe projekta. Tom prilikom predstavljen je izvještaj o dosadašnjim rezultatima, dogovoreni su naredni koraci, a prisutnima je prezentiran i Akcioni plan održivog upravljanja energijom i prilagođavanja klimatskim promjenama na području Bihaća.
Sara Mayer, savjetnica za međunarodne odnose u Uredu gradonačelnice Norrköpinga, istakla je važnost međunarodne razmjene znanja i iskustava.
"Švedska se snažno zalaže za međunarodnu saradnju, posebno kada je riječ o zaštiti okoliša. S Bihaćem dijelimo brojne zajedničke ciljeve, naročito u oblasti upravljanja otpadom. Drago nam je vidjeti da gradske vlasti i komunalno preduzeće Komrad prepoznaju vrijednost švedskog modela, što potvrđuje da idemo u dobrom pravcu", kazala je Mayer
Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić naglasio je značaj tog partnerstva za lokalnu zajednicu.
"Znanje i iskustvo koje dobijamo kroz saradnju s Norrköpingom su od neprocjenjive vrijednosti. Upravljanje otpadom je oblast koju želimo dodatno razvijati u partnerstvu s Komradom. Švedska je evropski lider u implementaciji 'zelenih politika' – činjenica da gotovo 95 posto otpada recikliraju govori mnogo o nivou ekološke svijesti građana", izjavio je Sedić
Tokom dvodnevne posjete Bihaću, delegacija iz Švedske obići će Jedinicu za reciklažu u sklopu Komrada gdje će im biti prezentirana nova presa za otpad (saradnja sa kompanijom EKOPAK) te lokacija predviđena za buduće reciklažno dvorište. Gosti će se također sastati s mještanima Midžića mahale koji su aktivno učestvovali u pilot projektu „Mahala reciklira“, inspirisanom švedskim pristupom selektivnog odvajanja otpada.
Za drugi dan posjete planirana je prezentacija o životu u Bihaću tokom rata 1992–1995. godine, s posebnim naglaskom na funkcionisanje komunalnih službi u kriznim okolnostima. Biće riječi i o iskustvima Grada u borbi protiv poplava te spremnosti lokalnih službi na odgovor u vanrednim situacijama.