Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Budimir: "Klaster" daje rezultate, neki privatni fakulteti zatvoreni

    Učenice iz Banjaluke osvojile prvo mjesto za najbolju preduzetničku ideju

    Učenice Eva Kuruzović i Lidija Volf (Izvor: Inovacioni centar Banjaluka)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Učenice iz Banjaluke Eva Kuruzović i Lidija Volf osvojile su prvo mjesto na POPRI takmičenju u preduzetničkim inovativnim idejama učenika srednjih škola i studenata univerziteta u Jadransko-Jonskom regionu, koji je održan na ostrvu Krit.

    ADVERTISEMENT

    Kuruzović i Volf su osvojile prvo mjesto sa idejom “Re-Glass”, vođene mentorima Nedom Vasić i Suzanom Gotovac Atlagić. Inovacioni centar Banjaluka ih ke mentorisao u preduzetničkom dijelu, a u naučnom dijelu NanoPoli centra, saopšteno je iz Inovacionog centra.


    Kako kažu, učenice su na kvalitetan način izložile ideju o ulaganju u osnivanje prve fabrike za reciklažu i simultanu proizvodnju staklene ambalaže u Bosni i Hercegovini. Ovaj paradoks (nepostojanje fabrike za preradu stakla uopšte) je vrlo izražen sada, u periodu kada se u svijetu dešava "Kriza pijeska"


    Ambalažno staklo u Bosni i Hercegovini se prikuplja u određenoj mjeri od strane malih preduzeća, ali se vozi na preradu do Srbije ili čak do Švajcarske, iako je u toku pomenuta kriza, gdje nedostatak pijeska za proizvodnju stakla stvara neophodnost stvaranja održivog lanca reciklažnog materijala.


    U Grčkoj su učenice iz Banjaluke izložile ideju o neophodnosti potrebe osnivanja ovakve fabrike u Bosni i Hercegovini, i poboljšanja lanca prikupljanja reciklažnog stakla. Akcenat je stavljen na upotrebu reciklažnog stakla u proizvodnji ambalaže, konkretno tegli. Potrebe prehrambene i industrije meda Bosne i Herecgovine samo za teglama i flašama se kreću u količinama od više desetina pa i stotina miliona komada, pojašnjavaju iz Inovacionog centra.


    Učenice Eva Kuruzović i Lidija Volf (Izvor: Inovacioni centar Banjaluka)


    Takmičarke su izložile neophodnost ulaganja u savremene sisteme za preradu stakla koji objedinjuju drobilicu, komoru za pranje, komoru za katalitičko obezbojavanje, topljenje i izradu finalnog proizvoda u jednom lancu. Ovakvi sistemu koštaju oko 1.5-2.5 miliona američkih dolara. Međutim, ukoliko se uzme da se po glavi stanovnika u Bosni i Hercegovini generiše bar po 20-40 tegli godišnje potrošnjom hrane, dolazi se do brojeva od preko 80.000.000 potrebnih tegli čija je tržišna cijena približno 0.5 КM.


    “Brojevi su sigurno i značajno viši. Radi se o poslu koji bi donosio sigurnu dobit a uz primjenu savremenih naučno-tehnoloških rješenja, svaki grad bi mogao obezbijediti 100% reciklažu stakla uz simultanu proizvodnju ove higijenske i ekološke ambalaže. Naročito je bitan faktor i razvoj prehrambene industrije i industrije meda, koji su veliki potrošači tegli. Inovativno-preduzetnički projekat izložen ovaj put nije obuhvatao druge oblike ambalaže, ali se mogu otvoriti još brojne mogućnosti, prije svega proizvodnje flaša za vinarsku i industriju žestokih pića koje su u zamahu u Bosni i Hercegovini”, navode iz Inovacionog centra.


    Inače, na POPRI takmičenju svake godine učestvuju 10 zemalja -Grčka, Albanija, Sjeverna Makedonija, Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija, Italija, San Marino.


    Drugo mjesto je osvojio tim iz Sjeverne Makedonije koji čine Sara Nikolova, Velincho Kjitanov, Mia Andreeva & Matea Sazdova, Roza Vojnovska & Snezhana Jordanova za ideju “Risonic”. Tim iz Slovenije, Urška Medved i Nika Stepančič, je zauzeo treće mjesto, za ideju “Smart net”.

    Možda će vam se svidjeti