Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Popis stanovništva u BiH i dalje misaona imenica

    Pred maturantima izbor, šta upisati? Deficit fizičara i hemičara, suficit ekonomista

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Snežana Mitrović
    Objavljeno

    Dok se neki odlučuju otići iz zemlje, mladi koji nakon srednje škole ostanu, sve manje se odlučuju da studiraju. Državi tako prijeti mogućnost da ostane bez profesora fizike, matematike, hemije i jezika. Biroi za nezposlene istovremeno su puni ekonomskih tehničara, pravnika, ali i novinara. Šta odabrati?

    ADVERTISEMENT

    Težak i nepopularan je Mašinski fakultet, priča nam Manuel koji se ipak odlučio da ga upiše. Treća je godina i već razmišlja o poslu. Ne i o odlasku.


    “Moja očekivanja su da ostanem ovdje i da se zaposlim. Na Sajmu imamo dosta kompanija koje su vezane za našu struku, nude posao”, rekao je Manuel Antašević, studente treće godine Mašinskog fakulteta u Banjaluci.


    Na Sajmu zapošljavanja u Banjaluci 25 kompanija potražuje oko 500 radnih mjesta, uglavnom elektro, mašinske i IT struke. Mlade nakon srednje škole, kažu nam učesnici, uglavnom ne zadrži prosječna plata od 1.600 KM. Traže više, a u najbrže rastućem IT sektoru to i ostvare.


    “BIH na globalnoj mapi konkurenotnosti nije više zemlja jeftine radne snage. Mi smo sada s platama u ovom sektoru dosta konkurentni evropskom tržištu,” kaže Adi Softić, iz Asocijacije biznis-servis lidera


    Zato ih gotovo nema na birou nezaposlenih. Za razliku od...


    “Govorimo o ekonomskih tehničarima, poslovno-pravnim tehničarima. U visokoj stručnoj spremi imamo dio koji se tiče sociologije i profesora koji su tu…”, nabraja Mladen Vrećo iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.


    Tržište rada, kažu, upisnom politikom prati i Univerzitet u Banjaluci. Ove godine planiraju upisati do 2.600 brucoša, što je povećanje koje bi se moglo desiti zbog situacije sa fakultetima u Srbiji. Jedan ili nijedan profesor fizike godinama se upisuje na studije u prvom upisnom roku, u padu je i zainteresovanost za srpski jezik. Ohrabruje ipak stagnacija desetogodišnjeg negativnog trenda, kaže rektor.


    “Naša Vlada je proglasila deficitarna zanimanja. Jedno od tih deficitarnih su sigurno fizičari. Na taj način su obezbijedili stipendiranje takvih studenata koji završavaju takve fakultete”, ističe Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci.


    U RS je broj studenata za deset godina prepolovljen, a BIH je za deceniju ostala bez 40.000 akademaca.

    Možda će vam se svidjeti