Kiša i pad temperature spas su za usjeve na semberskim njivama, nakon 40-dnevne suše i tropske žege.
Poljoprivrednici su odahnuli. Sačuvaće rod, smanjiti troškove radne snage i uštedjeti vrijeme za navodnjavanje.
Rodna kiša, nakon paklenih vrućina, natapa zemljište žedno vode i vraća u život povrće na otvorenom. Da je suša potrajala još 20 dana ni sistemi za navodnjavanje ne bi pomogli, kažu povrtari, piše RTRS.
"Možete vi zalijevati preko zemlje danonoćno, ako nemate vlagu u vazduhu biljka ne može da to iskoristi. Јako malo je iskorišćavala hranu iz zemljišta, sad se vide efekti, ugodno sam iznenađen da je paprika porasla za dva dana, ne samo stabljika nego i sam plod", kaže Mladen Lazić, Golo Brdo kod Bijeljine.
Biljke su bile izložene temperaturnim šokovima i u plastenicima, uprkos preduzetim mjerama.
Zahlađenje im prija.
"Godi im da se osvježe, bile su strašno velike temperature, samo ujutro i kasno uveče da ne bi došlo do spaljivanja biljke. Super je sad, možemo više provesti u plasteniku", naveo je Predrag Nikolić, Ljeljenča kod Bijeljine.
Na području Semberije palo je oko 15 litara kiše po kvadratnom metru. Kiša je stigla u zadnji čas, ali na lošijim zemljištima na kojima nije primijenjena puna agrotehnika šteta je nepopravljiva. Suša je presjekla razvoj kukuruza koji je zasijan kasnije.
"Kukuruz koji je ranije posijan koji je izmetličio prije desetak dana imamo takođe problema sa visokim temeperaturama u oprašivanju ali svakako ovo zahlađenje će dati rezultat štete, one neminovne, govoriti o procentu štete je neozbiljno", napomenuo je Dražen Јović, inženjer poljoprivrede.
U Semberiji je zadnja kiša pala 28.maja.
Nezapamćeno je da tokom cijelog juna nije pala ni kap ,a temperature su bile iznad višegodišnjeg prosjeka i dostizale i do 40 stepeni.
Odahnuli su i voćari jer je prijetilo sušenje voćnih zasada, ali brine ih što će nakon padavina biti ubrzano zrenje voća.