U zgradi Parlamenta Bosne i Hercegovine u Sarajevu za sutra je najavljen sastanak političkih stranaka, nakon što su opozicione stranke iz Republike Srpske proslijedile dokument nazvan Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak BiH na uvid svim parlamentarnim strankama na državnom nivou, osim Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Sastanak bi trebao početi u 15 sati, a dokument su uputile Srpska demokratska stranka (SDS), Partija demokratskog progresa (PDP) i Lista za pravdu i red Nebojše Vukanovića.
U dokumentu je navedeno opredjeljenje za evropski put BiH, kao i platforma za rekonstrukciju vlasti.
Platforma se sastoji od tri glavna cilja:
- Mir i stabilnost,
- ubrzano usvajanje odluka i zakona u vezi sa evropskim integracijama BiH,
- borba protiv korupcije i svih oblika organiziranog kriminala
Autori Platforme dalje navode, da su svjesni da članstvo u EU donosi konkretna poboljšanja u svakodnevnom životu ljudi, dugoročnu stabilnost, vladavinu prava, bolju socijalnu sigurnost, više individualnih sloboda, veća ulaganja, dodatno finansiranje i slobodnu trgovinu, više potrošačke standarde i sigurniju budućnost za sljedeće generacije i da su sa tom sviješću odlučni da u središte svojih akcija stave brojne ciljeve.
Ovo je spisak tih ciljeva:
- Operativan i funkcionalan Savjet ministara i Parlamentarne Skupštine BiH.
- Ispunjavanje neophodnih uslova za dobijanje datuma početka pregovora sa EU, kao i zahtjev da se odredi datum održavanja međuvladine konferencije za BiH odmah nakon ispunjavanja uslova.
- Usvajanje Plana rasta što podrazumijeva brzo dobijanje tranše od 70 miliona evra, kao i ukupnu realizaciju predviđenih dvije milijarde KM za projekte u cijeloj BiH, a u skladu s finansijskim i dinamičkim okvirom Plana rasta za BiH.
- Kontinuirano usklađivanje domaćeg zakonodavstva s pravnom stečevinom EU (Aquis communautaire), kroz donošenje zakona čiji je sadržaj usklađen sa standardima aquis communautaire, uz uslov da institucije EU obezbijede veću izvjesnost u pogledu trajanja pregovora i konačnog članstva.
- Kreiranje i sprovođenje zajedničkog plana za promociju i ubrzanje evropskog puta BiH.
U fokusu aktivnosti Platforme biće i sljedeće stavke:
- Beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije, sukoba interesa i eliminacija političkog uticaja u radu javnog sektora, s posebnim akcentom na javne nabavke.
- Ispunjavanje svih pretpostavki za što brže povlačenje novca iz evropskih fondova i realizaciju projekata koji direktno utiču na svakodnevni život građana.
- Izrada i usvajanje zakonskog rješenja kojim ćemo uvesti diferenciranu stopu PDV-a, te ćemo nastaviti raditi na reformi indirektnih poreza.
- Primjena najsavremenijih metoda i međunarodnih standarda za prezentaciju medijskih sadržaja koji mogu naškoditi javnom moralu, dobrobiti djece i mladih.
- Reforma izbornog zakonodavstva, u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava, kao i dalje ubrzane aktivnosti s ciljem obezbjeđivanja pravičnog i transparentnog izbornog procesa, tako da se na opštim izborima 2026. godine proces glasanja sprovodi korišćenjem izbornih tehnologija (skeneri glasačkih listića, oprema za autentifikaciju dokumenata itd.) i poštujući usvojene preporuke ODIHR-a, GRECO-a i Evropske komisije.
U dokumentu je navedena primjena platforme.
"U cilju implementacije Platforme i stvaranja pozitivne političke atmosfere, stranke će se suzdržati od pokretanja pitanja koje proizvode negativno političko okruženje i tenzije. Teme o kojima nije moguće postići konsenzus, stranke potpisnice će komunicirati na civilizovan način, vodići računa da time ne proizvode političke konflikte koji negativno utiču na javnost. Stranke potpisnice Platforme se obavezuju da osnuju tim koji će pratiti sprovođenje ove Platforme, najkasnije u roku od 10 dana od dana potpisivanja, koji će se sastojati od po jednog predstavnika svake partnerske strane," navodi se.