Bosna i Hercegovina je do zastoja na evropskom putu došla zbog intervencija neizabranog stranca, izjavila je predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, misleći na Christiana Schmidta. Ovo je rečeno nakon sastanka sa predsjednikom Evropskog savjeta Antoniom Costom, dok je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović istakao da je jedini uzrok krize u BiH politika rukovodstva RS.
Članovi Predsjedništva BiH i Costa su se obratili novinarima nakon sastanka u Sarajevu.
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH je izjavila da je sastanak sa Costom bila prilika da ga upoznaju sa određenim stvarima i šta se dešava u BiH. Ona je istakla da se evropski put može graditi "samo ako imamo dvije strane, s jedne strane BiH, a sa druge strane EU, bez uključivanja treće strane".
Ona je rekla da "možda nema napretka kakav bismo mi željeli, ali i EU".
“Postavljeni su složeni zadaci, mnoge smo odradili u prethodnom periodu. Kao rezultatat dogovora smo imali određena kretanja, pomake. Costa nas je upoznao sa određenim stvarima koja predstavljaju očekivanja EU. Do zastoja smo došli zbog intervencija neizabranog stranca i to nas je dovelo u ustavnu krizu. Uz podršku EU možemo da obnovimo naše aktivnosti i kretanje ka EU, na pravi put”, izjavila je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva očekuje više realnosti u kretanju i u spoznaji EU prema BiH te da iskorači i prepozna BiH kao dovoljno kredibilnu, da može sama da odradi taj posao bez miješanja sa strane.
“Tako bismo mogli da bilježimo bolje rezultate”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da priču oko produšenja manada EUFOR-a nikada nije prepoznala kao problem.
Željka Cvijanović (Izvor: Fena)
“Kao što ne vidim nikakvu prijetnju sukoba i slično. Mora se povratiti kredibilitet domaćih institucija, da možemo da funkcionišemo u punom kapacitetom. Izabrani smo od strane naroda, i tom narodu polažemo račune. Hoćemo da pokažemo kredibilitet koji podrazumijeva institucije RS i institucije FBiH, zajedno sa institucijama BiH”, navela je Cvijanovićeva.
Dodala je i da su sankcije koje uvode pojedine evropske zemlje predstavnicma vlasti iz RS kontraproduktivne.
"Smatram da će nas samo udaljiti od toga da prepoznajemo određene stvari ili vrijednosti ili zajedničke zadatke. Smatram da su one velika greška u cijelom ovom kretanju. Polažem svoje nade, vjerujući i u lični kredibilitet i zalaganje koje pokazuje Costa, da ćemo moći da prevazilazimo ove stvari zajedničkim snagama", zaključila je Cvijanovićeva.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić kaže da EU očekuje da BiH uradi ono što je bila obaveza, usklađivanje zakona iz oblasti pravosuđa, imenovanje glavnog pregoravača i usvajanje Plana rasta.
“Usvoje se zakoni koji se gromoglasno pozdravalju kao napredak, o onda dolazi hladan tuš iz EU koji kaže nije to to, morate uskaladiti sa evropskim standardima”, naveo je Komšić dodaući da mu je posebno drago što je čuo da BiH treba da krene ka Briselu.
Željko Komšić i Denis Bećirović (Izvor: Fena)
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović rekao je da je jedini i centralni uzrok najteže sigurnosne krize u BiH od Dejtona do danas proruska, separatisitčka i antidejtonska politika rukovodstva RS.
“To je zajednički problem i BiH i EU jer je očigledno da je predsjednik RS marioneta u rukama Moskve, s kojim se želi destabilizirati ovaj dio Evrope”, istakao je Bećirović.
On kaže da prvi put nakon 1995. postoji ozbiljna opasnost od oružanog sukoba legalnih institucija BiH s odmetnutim elementima na nižem entitetskom nivou.
Rekao je da su poruke Coste veoma važne i ohrabrujuće.
“Osamdeset odsto stanovnika želi u EU, manje od 20 odsto je onih koji žele u savez sa Putinom u Lukašekom. Dodik je ponovio da Rusija vodi odgovornu politiku, Rusija je sa razlogom napala Ukrajinu. To je ralnost BiH, to se događa u srcu Evrope i ja neću to da prešućujem. EU mora pokazati odgovornost i snagu da zaustavi rušitelje u ovom dijelu Evrope. Kad god je Evropa potcijenila Rusiju, posljedice su bile veoma teške. O pravnoj državi se ne pregovora, zakoni se moraju primjenivati jednako prema svima. Ionako kako bi se ponašala svaka evropska država, kada joj je napadnut ustavni poredak, tako se treba ponašati i BiH”, izjavio je Bećirović.
On je kazao da je BiH potrebne pojačanje snaga EUFORA, odnosno, djelovanje EUFOR-a u skladu sa Rezolucijiom Savjeta bezbjednosti UN.
“Smatram da je potrebno uvesti još snažnije sankcije prema onima koji ugrožavaju mir i Dejtonski sporazum”, poručio je Bećirović.
Costa je rekao da je EU i dalje posvećena evropskoj budućnosti BiH.
“Bitno je da prenesmo poruku kontinuiranog angažovanja”, naveo je Costa.
Antonio Costa (Izvor: Fena)
On je rekao da je potrebno da BiH usvoji dva zakona u oblasti pravosuđa, imenuje glavnog pregoravača i usvoji reformskue agendu.
"Došao sam lično u Sarajevo da prenesem poruke zabrinutosti zbog dešavanja u Republici Srpskoj. Važno je da se spuste tenzije i da se osigura zajednički rad domaćih lidera, njihova uloga je ključna. Mi tražimo usvajanje dva zakona iz pravosuđa, imenovanje pregovarača i usvajanje Reformske agende. Građani mogu platiti veliku cijenu ako se ne iskoristi ovo ovo nudi EU. Građani Bosne i Hercegovine su jedini u regiji koji ne koriste koristi iz Plana rasta", kazao je Costa nakon sastanka sa članovima Predsjedništva BiH.
Cvijanovićeva je nakon toga reagovala na Bećirovićeve riječi ističući da RS i njene institucije "nisu rušitelji i ne napadaju Ustav BiH, nego ga brane od zlonamjernika, poput nelegalnog Christiana Schmidta i njegovih pobornika u Federaciji BiH".
"Niko u RS ne napada teritorijalni integritet BiH, već imate reakciju institucija RS na neustavno, uzrpatorsko, nedejtonsko ponašanje neizabranog stranca", rekla je Cvijanovićeva obraćajući se predsjedniku Evropskog savjeta.