Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Bećirović u sjedištu Misije SAD-a pri UN-u: Jačati partnerstvo BiH i SAD-a

    NSRS: Opozicija kritikuje tzv. "Prointerov zakon" o platnom prometu

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Narodna skupština Republike Srpske razmatra Nacrt zakona o dopunama Zakona o unutrašnjem platnom prometu, kojim se želi stati na kraj jednostranim raskidima ugovora od strane banaka, prema firmama i građanima na tzv. OFAC listi sankcija američkog Ministarstva finansija.

    ADVERTISEMENT

    Iz SDS-a ocjenjuju da je ovo vrlo osjetljivo pitanje te da je ova stranka podnijela ovakvu jednu inicijativu, uopšte ne bi imala mogućnost da bude razmatrana u Narodnoj skupštini RS.


    "Posljednjih godinu dana određeni broj pravnih i fizičkih lica našao se na OFAC-ovoj listi. Biti na OFAC-ovoj crnoj listi znači da fizičko ili pravno lice, subjekt koji je ili umiješan u terorizam, trgovinu narkoticima, oružjem, kršenje ljudskih prava, pranje novca ili zbog neke prijetnje po nacionalnu bezbjednost ili ekonomiju SAD. Posljednice su višestruke. Ono što je bitno za naše građane i subjekte je finansijska izolacija, jer većina međunarodnih banaka poštuje OFAC sankcije kako bi zadržali pristup američkom finansijskom sistemu. Zbog toga i neameričke kompanije često izbjegavaju saradnju sa licima na listi. Tako su za lica koja su na ovoj listi, banke morale, naglašavam morale, da zatvaraju račune u domaćoj i stranoj valuti," kazala je Mirjana Orašanin poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini RS.


    Ona navodi da su računu zatvarani bez pravnog osnova što je, kako je rekla, tačno i to bez pravosnažne odluke suda i organa uprave RS ili BiH.


    "Ovo je vrlo osjetljivo pitanje i sa aspekta banke i sa aspekta građana. Jasno je da su njihova prava ugrožena, ali treba imati u vidu banku kao privatni kapital koji ne želi da njegova reputacija bude ugrožena," navela je Orašanin.


    Rješenje bi se, kaže ona, mogla pronaći u odredbi koja govori o postavljenju ovlaštene organizacije po službenoj dužnosti.


    "To bi mogla da bude jedna banka. Da li će Vlada RS odrediti jednu banku koju će žrtvovati, koja će se baviti samo unutrašnji platnim prometom i koja će moći da otvara račune ovim licima i da li će to biti IRB, ostaje da se vidi," kazala je ona.


    Boji se da će banke radije pribjeći plaćanju kazni nego gubljenju reputacijskog rizike u međunarodnom platnom prometu. Podsjeća i da se SDS posljednjih 20 godina nalazi na OFAC-ovoj listi, iako za to, kako kaže, godinama ne postoje razlozi.


    "Ali je sve to vrijeme SDS imala žiro-račun i poslovala. U martu 2024. godine, banka je dostavila zahtjev SDS-u da zbog OFAC-ove liste ugasi račun, što nismo učinili, te je banka i SDS jednostrano ukinula žiro-račun. Iz tih razloga su 33 radnika SDS-a ostala bez posla, a stranka bez mogućnosti da obavlja svoje finansijske transakcije u izbornoj godini," podsjetila je Orašanin.


    Navodi i da ova stranka iz te situacije, kako kaže, nije ubirala političke poene niti koristila kao politički marketing.


    Đorđe Vučinić iz Kluba Liste za pravdu i red kaže kako podržavaju da građanske inicijative budu pred poslanicima Narodnoe skupštine.


    "Svaka čast za prikupljene potpise, ali mislim da se iza svega krije politika i da u svemu ovome nema nikakvih građanskih velepobuda, ali ovaj Nacrt već je kolokvijalno nazvan "Nacrt o Prointeru, Kalderi i Infinity grupi". Ovim se pokušava zaobići međunarodna intervencija, odnosno međunarodne sankcije. Banke treba da se prisile po ovom zakonu na poslovanje sa fizičkim i pravnim licima, što je veliki upitnik da li to tako može, te da li je to svrsishodno i dobro rješenje," rekao je Vučinić.


    On kaže kako su predlagači "dobro naružili" Agenciju za bankarstvo RS koja bi trebala biti nezavisno nadzorno tijelo.


    Igor Crnadak predsjednik Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS obratio se predsjedavajućoj Anji Ljubojević.


    "Vidim da držite prst na okidsču po dvije teme a to je poslovanje Prointere i njima bliskih firmi i drugo ono šunjanje vašeg predsjednika stranke prije neki dan u Tužilaštvu. Morate dopustiti da diskutujemo," poručio je Crnadak.


    Ljubojević je pozvala na dnevni red uz komentar: "Hoćemo li pričati ovdje o kvantnoj fizici?"


    "Kako je moguće da imate grupu lica, nebitno o kome se radi, koja je nama došla s inicijativom da usvojimo zakon, a u vezi je sa tim što oni imaju problema u poslovanju, a onda vi dođete i kažete ne možete pričati o njihovom poslovanju - to nije na dnevnom redu. To nije u skladu sa zdravim razumom," zaključio je Crnadak.


    Možda će vam se svidjeti