Američka vlada prestat će dijeliti podatke o kvaliteti zraka prikupljene iz svojih ambasada i konzulata, što je izazvalo zabrinutost među lokalnim naučnicima i stručnjacima koji tvrde da je taj program bio ključan za praćenje globalne kvalitete zraka i zaštitu javnog zdravlja, izvještava CNN.
U odgovoru na upit Associated Pressa, State Department je prije tri dana potvrdio da njegov program praćenja kvalitete zraka više neće prenositi podatke o zagađenju iz ambasada i konzulata prema aplikaciji AirNow Američke agencije za zaštitu okoliša (EPA) i drugim platformama, koje su omogućavale naučnicima i lokalnom stanovništvu širom svijeta da analiziraju kvalitetu zraka u različitim gradovima.
Prekid dijeljenja podataka rezultat je proračunskih ograničenja koja su dovela do gašenja temeljne mreže, stoji u saopćenju. Dodaje se da su ambasadama i konzulatima naložili da monitori ostanu uključeni te da bi dijeljenje podataka moglo biti nastavljeno u budućnosti, ako se osiguraju sredstva.
Zagađenje zraka godišnje ubija oko 7 miliona ljudi
Ovaj proračunski rez, o kojem je prvi izvijestio New York Times, jedan je od mnogih pod administracijom predsjednika Donalda Trumpa koja je smanjila prioritete vezane uz zaštitu okoliša i klimatske inicijative.
Američki senzori za kvalitetu zraka mjerili su opasne čestice, poznate kao PM2.5, koje mogu prodrijeti duboko u pluća i uzrokovati respiratorne bolesti, srčane tegobe i preranu smrt. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da zagađenje zraka godišnje ubija oko 7 miliona ljudi.
Vijest o prekidu dijeljenja podataka izazvala je brzu reakciju naučnika, koji su naglasili da su pouzdani podaci omogućavali praćenje kvalitete zraka u svijetu i potaknuli su vlade na poduzimanje mjera za čišći zrak.