Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Domet do 1.200 km: Iran predstavio novu balističku raketu

    "Dark Eagle": SAD tajno lansirale hipersonično oružje, Pentagon bez reakcije

    Dark Eagle (Izvor: Screenshoot/YT)
    Euronews.ba/TV Front
    Objavljeno

    Tajno lansiranje sa rta Kanaveral otkrilo je da SAD ubrzano razvijaju oružje koje bi moglo zaobići kineske A2/AD odbrambene mreže i omogućiti dubinske udare u eventualnom sukobu.

    ADVERTISEMENT

    U jutarnjim časovima 25. aprila, sa tajnih lansirnih rampi u Floridi, američka vojska je bez najave izvela testiranje novog projektila. Iako zvaničnici Pentagona nisu potvrdili o kojoj raketi se radi, brojni analitičari vjeruju da je u pitanju Dark Eagle — hipersonično oružje dizajnirano da probije protivničke odbrambene sisteme i izvede dubinske udare na strateške ciljeve. Brzinom od pet mahova i sposobnošću da djeluje van dometa kineske A2/AD mreže, Dark Eagle predstavlja ključni element nove strategije odvraćanja u Indijsko-pacifičkom regionu.


    Amerika kasni u trci za hipersoničnim oružjem


    Ako je to tačno, test je došao u posljednji čas. Neprijatelji SAD — prije svega Rusija i Kina — već su razvili sopstvena, tehnološki napredna hipersonična oružja. Rusija je svjetski lider u praktičnoj primjeni hipersonične tehnologije i posjeduje više tipova takvih raketa. Kina nije daleko iza, sa najnaprednijim aerotunelom na svijetu za testiranje hipersoničnih letjelica. Čak se i za Iran i Sjevernu Koreju vjeruje da u svom arsenalu imaju primitivne verzije hipersoničnog oružja.


    Sjedinjene Države su, međutim, značajno zaostale. Ipak, Pentagon polako nadoknađuje zaostatak. Projekat Dark Eagle predstavlja ključni korak ka sticanju sopstvenih sposobnosti koje bi mogle da pariraju oružju konkurenata.


    Šta znamo o raketi Dark Eagle


    Rick Neill iz Florida Today, koji je prvi objavio vest o lansiranju u petak ujutru, nagađa da je riječ upravo o testiranju Dark Eagle projekta. Iako Pentagon nije ni potvrdio ni demantovao te tvrdnje, postoji obrazac koji ukazuje da se radi o tom sistemu.


    U decembru prošle godine, kopnena i mornarica SAD uspješno su testirale sistem Long-Range Hypersonic Weapon sa kompleksa 46 u okviru iste baze, takođe bez prethodne najave.


    Sistem Dark Eagle je dizajniran tako da se raspoređuje tik iza horizonta — van dometa neprijateljske PVO. Njegova namjena je da prodre u dubinu protivničke teritorije i uništi strateške ciljeve koje konvencionalno oružje ne može pogoditi zbog rasta sistema poput anti-access/area-denial (A2/AD). Vjeruje se da rakete Dark Eagle lete pet puta brže od zvuka, što presretanje čini izuzetno teškim.



    Stratezi smatraju da će raspoređivanje ovog oružja biti od ključnog značaja u potencijalnom sukobu sa Kinom, koja posjeduje najrazvijeniju A2/AD mrežu u Indo-Pacifiku. Taj sistem je dizajniran da obesmisli klasične oblike američke projekcije sile u slučaju krize. Kineski A2/AD sistemi mogli bi da drže američke nosače aviona van dometa, jer bi u suprotnom bili izloženi masovnim napadima raketnih rojeva.


    Kina takođe može da nanese značajnu štetu američkim vazdušnim bazama u regionu. Sa Dark Eagle sistemima postavljenim van dometa kineske odbrane, SAD mogu izvesti drugi udar na dobro branjene kineske instalacije.


    Tako će Sjedinjene Države moći da upotrebe novo hipersonično oružje u stvarnoj borbi, čak i ako buduće kineske mjere u potpunosti neutrališu ostale oblike američke vojne moći.

    Možda će vam se svidjeti