Sudan je zatražio hitne mjere za zaustavljanje nasilja nad etničkom grupom Masalit, ali su UAE (Ujedinjeni Arapski Emirati) odbacile slučaj kao pravno neutemeljen i politički motiviran.
Najviši sud Ujedinjenih nacija odbacio je tužbu Sudana u kojoj se Ujedinjeni Arapski Emirati optužuju za kršenje Konvencije o genocidu navodnim naoružavanjem i finansiranjem Snaga za brzu podršku (RSF) u tekućem građanskom ratu u Sudanu, piše Euronews.com.
U sukobu su, prema podacima UN-a, ubijene desetine hiljada ljudi, raseljeno 12,6 miliona ljudi, a veliki dijelovi zemlje se suočavaju sa glađu.
Svjetski program za hranu navodi da se skoro 25 miliona ljudi - polovina stanovništva Sudana - suočava s ekstremnom glađu.
Sudije Međunarodnog suda pravde (ICJ) presudile su da nemaju nadležnost da saslušaju slučaj.
Iako su i Sudan i UAE potpisnici Konvencije o genocidu iz 1948. godine, UAE ima klauzulu o upozorenju u tom dijelu koja daje nadležnost Međunarodnom sudu pravde, efektivno ga štiteći od postupaka po toj klauzuli.
Sudan je u martu podnio sudu zahtjev za hitne naredbe - poznate kao privremene mjere - pozivajući UAE da spriječi akte nasilja i druge zločine navodno usmjerene protiv etničke grupe Masalit.
UAE su odbacili optužbe i osporili prihvatljivost slučaja, nazivajući taj potez političkim manevrom.
"Ova odluka je jasna i odlučna potvrda činjenice da je ovaj slučaj bio potpuno neosnovan. Nalaz Suda da nema nadležnost potvrđuje da ovaj slučaj nikada nije trebao biti pokrenut", rekao je Reem Ketait, visoki zvaničnik Ministarstva vanjskih poslova UAE.
"Činjenice govore same za sebe: UAE ne snose odgovornost za sukob u Sudanu. Naprotiv, zločini koje su počinile zaraćene strane su dobro dokumentovani."
Pravni stručnjaci su predvidjeli da će slučaj biti odbačen zbog rezerve UAE, koja ograničava ovlaštenja suda u sporovima prema Konvenciji o genocidu.
Sudan je uhvaćen u brutalnom unutrašnjem sukobu od aprila 2023. godine, kada su tenzije između vojske i paravojnih snaga RSF-a prerasle u rat velikih razmjera.
Borbe su započele u glavnom gradu Kartumu i proširile se po cijeloj zemlji, pri čemu je ubijeno najmanje 20.000 ljudi, iako je stvarni broj vjerovatno mnogo veći.
Obje strane su optužene za široko rasprostranjeno zlostavljanje civila.
UAE, saveznik SAD-a, više puta je optužen za snabdijevanje oružjem RSF-a, iako i dalje negira bilo kakvu umiješanost.