Britanski list The Telegraph objavio je da Vlada radi na novom "planu nacionalne odbrane", prvom poslije 2005. godine.
Dokument dolazi kao odgovor na zastjarelu strategiju i rastuće globalne prijetnje. Plan uključuje rizik od raketnih i nuklearnih napada, kao i masovnih sajber napada na ključnu infrastrukturu. Ministri strahuju da Britanija ne samo da bi bila nadjačana od strane Rusije i njenih saveznika na bojnom polju, već bi takođe bila nespremna i slabo zaštićena na domaćem tlu.
Šta krije "plan nacionalne odbrane"
Zvaničnici su dobili nalog da ažuriraju 20 godina stare planove za vanredne situacije koji bi zemlju doveli u ratno stanje nakon prijetnji napadom od strane Kremlja. Plan predviđa mjere za rad vlade u vanrednim uslovima, tajne bunkere za rukovodstvo i kraljevsku porodicu, kao i propagandne aktivnosti.
The Telegraph saznaje da ažurirana verzija klasifikovanog "plana odbrane domovine" predviđa strategiju za prve dane nakon udara na britansko kopno od strane neprijateljske države.
Svaki član društva bi imao ulogu u tom planu. Plan upućuje premijera i kabinet kako da vode ratnu vladu i kada da se sklone u bunker u Dauning stritu ili van Londona. Dakle, kraljevska porodica i politička elita bi sklonjeni na sigurno mjesto. Što se tiče civila, kabinet je već simulirao scenario u kome neprijateljska država istovremeno izvodi raketne i sajber napade na nacionalnu infrastrukturu. Procjena rizika objavljena u januaru pokazala je da bi uspješan napad "vjerovatno izazvao smrtne slučajeve među civilima i pripadnicima službi za vanredne situacije". Udar bi izazvao i ozbiljnu ekonomsku štetu i prekid u pružanju osnovnih usluga.
Stručnjaci upozoravaju da je zemlja ranjiva na napade na kritičnu nacionalnu infrastrukturu, uključujući terminale za gas, podmorske kablove, nuklearne elektrane i transportne čvorišta.
London sada hitno preduzima korake za jačanje odbrambenog sistema, ali ostaju pitanja o efikasnosti ovih mjera. Javnost i stručnjaci se pitaju da li će Britanija moći da odgovori na savremene prijetnje u slučaju eskalacije globalnih sukoba. Britanski eksperti i penzionisani generali skloni su zajedničkom mišljenju – Britanija nije spremana za rat. Ona pati od manjka vojnika, ima ranjivu energetiku i zavisna je od drugih zemalja. Britanski mediji su već analizirali energetski kolaps, koji je izvjestan u slučaju rata.