Turska je spremna da bude domaćin pregovora o prekidu vatre i trajnom miru između Rusije i Ukrajine, rekao je danas turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan svom francuskom kolegi Emmanuelu Macronu u telefonskom razgovoru, saopštio je Erdoganov kabinet.
On je izjavio da je postignuta historijska prekrentica na putu ka okončanju rata između Rusije i Ukrajine, da tu priliku treba iskoristiti, i da je Turska spremna da pruži svaki doprinos uključujući i organizovanje pregovora, kako bi se osigurao prekid vatre i trajni mir, navodi se u saopštenju kancelarije turskog predsjednika.
Erdogan i Macron su razgovorali i o bilateralnim odnosima dvije zemlje kao i nizu regionalnih i globalnih pitanja, prema saopštenju, prenosi CNN Turk.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ocijenio je danas povodom prijedloga ruskog predsjednika Vladimira Putina o razgovorima Rusije i Ukrajine o okončanju rata u Istanbulu 15. maja, da je pozitivan znak što je Rusija počela da razmatra to pitanje, ali da je prvi korak ka tome prekid vatre počev od sutra.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je prethodno predložio da se 15. maja u Istanbulu održe neposredni razgovori predstavnika Rusije i Ukrajine o prekidu vatre.
"Predlažemo da kijevske vlasti nastave pregovore koje su prekinule krajem 2022. godine, nastave direktne pregovore, i to bez ikakvih preduslova. Predlažemo da bez odlaganja počnu sljedećeg četvrtka, 15. maja, u Istanbulu, gdje su ranije održani i gdje su prekinuti", rekao je Putin u obraćanju medijima.
Lideri zemalja takozvane "koalicije voljnih" i Ukrajine su u zajedničkom saopštenju koje je usvojeno jučer u Kijevu naveli da su podržali da 12. maja počne totalno i bezuslovno primirje u sukobu u Ukrajini, koje će trajati najmanje 30 dana.
Lideri Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Poljske i Ukrajine su naveli da ovo primirje ne može da bude ograničeno bilo kakvim uslovima, a ako bi Rusija iznijela bilo kakve uslove, to bi se tumačilo kao pokušaj prolongiranja rata i ugrožavanja diplomatije.
Donald Tusk
Poljski premijer Donald Tusk je reagovao na prijedlog ruskog predsjednika Vladimira Putina za izravne pregovore s Ukrajinom.
U objavi na platformi X, Tusk – koji je u subotu boravio u Kijevu zajedno s drugim europskim liderima – napisao je:
"Kao odgovor na naš apel, Rusi su predložili mirovne pregovore s početkom 15. maja. Ali, svijet čeka nedvosmislenu odluku o trenutačnom i bezuvjetnom prekidu vatre. Ukrajina je spremna. Dosta je žrtava!"
Friedrich Merz
Također, novi njemački kancelar Friedrich Merz izjavio je u nedjelju da je ruska ponuda za izravne pregovore s Ukrajinom "dobar znak", ali da je "daleko od dovoljnog".
"Od Moskve očekujemo da pristane na prekid vatre koji će omogućiti stvarne pregovore. Najprije moraju utihnuti oružja, tek tada mogu započeti razgovori", rekao je Merz u izjavi koju prenosi agencija Agence France-Presse.
Merz, koji je u utorak potvrđen na dužnost kancelara nakon nesigurnog početka, obećao je da će snažna potpora Ukrajini biti u središtu politike njegove vlade, usred trajne zabrinutosti oko američke sigurnosne predanosti Europi pod predsjednikom Donaldom Trumpom.
Kako primjećuje europski dopisnik Guardiana Jon Henley, Merz je otvoreniji od svojeg prethodnika Olafa Scholza prema slanju njemačkih raketa dugog dometa Ukrajini, kao i prema sudjelovanju njemačkih vojnika u mirovnim misijama.