Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Njemačka oštro osudila Izrael zbog pucnjave na diplomatsku delegaciju

    Hakovana aplikacija koju su koristili Trumpovi saradnici, ukradeni podaci američkih zvaničnika

    Donald Trump, Mike Waltz (Izvor: AP/Evan Vucci)
    Euronews.ba/Reuters
    Objavljeno

    Haker koji je ranije ovog mjeseca upao u komunikacijsku uslugu koju je koristio bivši američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz presreo je poruke šireg kruga američkih zvaničnika, piše Reuters.

    ADVERTISEMENT

    Reuters je identifikovao više od 60 jedinstvenih korisnika iz vladinih institucija na platformi za razmjenu poruka TeleMessage, u skupu procurjelih podataka koje je dostavila američka neprofitna organizacija Distributed Denial of Secrets.


    Arhiva uključuje materijal od osoba zaduženih za vanredne situacije, carinskih službenika, nekoliko članova američkog diplomatskog osoblja, barem jednog zaposlenika Bijele kuće i pripadnika Tajne službe.


    TeleMessage, ranije slabo poznat izvan krugova vlasti i financija, dospio je u medije nakon što je Reuters objavio fotografiju na kojoj se vidi Waltz kako provjerava verziju aplikacije Signal prilagođenu za TeleMessage tokom sastanka kabineta američkog predsjednika Donalda Trumpa.


    Na osnovu ograničene revizije, Reuters nije pronašao ništa što bi bilo jasno osjetljivo niti poruke koje bi pripadale Waltzu ili drugim članovima kabineta. Neke poruke su se činile povezane s planovima putovanja viših vladinih zvaničnika.


    Jedna Signal grupa je vezana za logistiku planiranja događaja u Vatikanu a druga se odnosila na putovanje američkih zvaničnika u Jordan.


    luga – koja uzima verzije popularnih aplikacija i omogućuje njihovu arhivaciju u skladu s pravilima vlade – suspendovana je 5. maja, kada je ugašena "iz predostrožnosti".


    Jake Williams, bivši specijalist za sajber sigurnost iz Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), rekao je da, čak i ako presretnute poruke nisu bile osjetljive, bogatstvo metapodataka – ko, kada i u kojim chat grupama – predstavlja kontraobavještajni rizik.


    "Čak i ako nemate sadržaj, to je pristup obavještajnog nivoa najviše klase", rekao je Williams.


    Waltzova ranija upotreba Signala izazvala je javni skandal kada je slučajno dodao poznatog novinara u Signal grupu u kojoj su on i drugi članovi Trumpovog kabineta u stvarnom vremenu raspravljali o zračnim napadima na Jemen.


    Ubrzo nakon toga, Waltz je smijenjen sa svoje funkcije, iako nije napustio administraciju: Trump je kasnije izjavio da će nominirati Waltza za sljedećeg američkog ambasadora pri Ujedinjenim narodima.


    Možda će vam se svidjeti