Zastupnički dom američkog Kongresa usvojio je veliki paket poreznih olakšica vrijedan više biliona dolara - ujedno i važnu, ali tijesnu pobjedu za predsjednika Donalda Trumpa i predsjednika Zastupničkog doma Mikea Johnsona nakon sedmica pregovora s konzervativnim zastupnicima koji su dugo oklijevali, piše BBC.
Trumpov "veliki, prekrasni zakon" prošao je s 215 glasova za i 214 protiv. Dvoje republikanaca priklonilo se demokratima u protivljenju prijedlogu, a jedan zastupnik bio je suzdržan. Zakon sada ide u Senat, gdje ga senatori mogu potvrditi ili mijenjati.
Trumpovi saveznici u Kongresu slavili su njegovo usvajanje kao veliku pobjedu, a Johnson je izjavio da zakon "Amerikance ponovno vraća na pobjednički put".
Ovaj zakon, koji je dugo bio jedan od ključnih Trumpovih prioriteta, produžuje porezne olakšice koje uskoro istječu, a uvedene su tokom njegovog prvog mandata 2017. godine. Uz to, osigurava nova sredstva za odbranu i finansiranje masovnih deportacija koje je Trump najavio.
Zakon također privremeno ukida poreze na prekovremeni rad i napojnice – što su bila važna obećanja iz Trumpove predsjedničke kampanje.
"Ono što ćemo danas ovdje učiniti zaista je historijsko i donijet će stvarnu promjenu u životima marljivih Amerikanaca", rekao je Johnson uoči glasanja.
Zakon uključuje i velika rezanja potrošnje, među ostalim u programu Medicaid, koji osigurava zdravstvenu skrb za Amerikance s nižim primanjima, te u prehrambenom programu SNAP, koji koristi više od 42 miliona ljudi.
Upravo su ta rezanja bila povod za velike podjele među republikancima, koje su premoštene tek nakon što je Trump lično došao na Capitol Hill u utorak i, kako navode izvori, privatno poručio zastupnicima da zanemare svoje prigovore – ili će snositi posljedice.
Demokrati su se oštro usprotivili zakonu, upozorivši da bi takva rezanja mogla imati pogubne posljedice za milione siromašnijih građana.
"Stradat će djeca. Stradat će žene. Stradat će stariji koji se oslanjaju na Medicaid za skrb u domovima i kod kuće", rekao je vođa demokratske manjine Hakeem Jeffries iz New Yorka.
"Osobe s invaliditetom koje preživljavaju zahvaljujući Medicaidu bit će ugrožene. Bolnice u vašim izbornim okruzima će se zatvoriti. Domovi za starije prestat će s radom. I ljudi će umirati", dodao je. Dan kasnije, Bijela kuća objavila je da bi odbacivanje zakona smatrala "krajnjom izdajom".
Ipak, zakon dolazi s velikim troškom. Procjenjuje se da će povećati američki javni dug za 5,2 biliona dolara i budžetski deficit za oko 600 milijardi dolara već u sljedećoj fiskalnoj godini. Ti alarmantni iznosi – i prijetnja rastu kamata na dug – među razlozima su zbog kojih je rejting agencija Moody’s prošle sedmice snizila kreditni rejting SAD-u.
Dokument na više od 1.000 stranica objavljen je tek nekoliko sati prije glasanja, što znači da bi se dodatne odredbe i stavke mogle otkriti naknadno. Zakon sada ide u Senat, koji ga mora potvrditi. Ako dođe do izmjena, zakon se vraća u Zastupnički dom na novo, potencijalno riskantno glasanje.
Na platformi Truth Social Trump je pozvao Senat da mu zakon "što prije" pošalje na potpis.
Jedan od prvih problema kojim će se Senat morati baviti jeste izvještaj Kongresnog budžetskog ureda prema kojem bi povećanje duga iz ovog zakona aktiviralo odredbu zakona iz 2011. godine koja automatski pokreće oko 500 milijardi dolara rezova u programu Medicare – zdravstvenom osiguranju za starije građane. Trump je ranije obećao da taj popularni program neće dirati – a republikanci bi mogli platiti političku cijenu ako ne izmijene pravila kako bi izbjegli obvezna smanjenja, piše BBC.
Demokrati su najavili da će ovo glasanje iskoristiti kao glavni argument protiv republikanaca na izborima za Kongres sljedeće godine, ističući rezove u programima za siromašne, državna istraživanja i zaštitu okoliša, kao i porezne olakšice za najbogatije.