Dok se u Kataru nastavljaju pregovori o 60-dnevnom prekidu vatre u Gazi, koji je predložio SAD, i sporazumu o razmjeni zatvorenika, Izrael navodno unapređuje planove za deportaciju Palestinaca u treće zemlje kroz ono što naziva "dobrovoljnom migracijom" i izgradnjom kontroverznog takozvanog „humanitarnog grada“ na jugu Gaze.
Ovaj takozvani "humanitarni grad" na jugu Gaze navodno će služiti kao pritvorski logor u kojem bi Palestinci bili držani prije deportacije u treće zemlje.
Na nedavnom sastanku u Bijeloj kući, izraelski premijer Benjamin Netanyahu razgovarao je o ideji deportacije Palestinaca iz Gaze, prijedlogu koji je prvi put iznio američki predsjednik Donald Trump u januaru.
Netanyahu je tvrdio da rade s Trumpovom administracijom kako bi identificirali zemlje koje su spremne prihvatiti Palestince i sugerirao da bi se uskoro mogli postići sporazumi s nekim državama. Tvrdio je da Palestincima koji žele napustiti Gazu treba dati "slobodan izbor".
Trump je također rekao da imaju "odličnu saradnju" sa susjednim zemljama i izrazio optimizam da će se "nešto dobro dogoditi".
U međuvremenu, Humanitarna fondacija za Gazu (GHF), koju podržavaju SAD i Izrael, navodno planira uspostaviti "privremena humanitarna naselja" u južnoj Gazi, gdje bi Palestinci bili držani prije deportacije.
Otkako je GHF 27. maja uspostavio punktove za distribuciju pomoći, oko 800 Palestinaca je navodno ubijeno u izraelskom otvaranju vatre dok su pokušavali primiti pomoć.
Na sastanku izraelskog kabineta 5. jula, pojavio se spor između ministra finansija Bezalela Smotricha i načelnika kabineta Eyala Zamira oko planova za južnu Gazu, nakon što je Netanyahu naredio uspostavljanje takozvanog "humanitarnog grada" u Rafahu.
Ministar odbrane Israel Katz objavio je da je naložio načelniku vojske da pripremi plan za uspostavljanje kampa, u početku za preseljenje 600.000 Palestinaca, a na kraju cijelog stanovništva Gaze.
Katz je naglasio da Palestincima koji uđu u kamp neće biti dozvoljen povratak u druge dijelove Gaze. Plan je opisao kao oblik "dobrovoljne emigracije" u treće zemlje.
Dok Izrael nastavlja sa svojim planovima preseljenja, diplomatski napori ka prekidu vatre nastavljaju se na odvojenom putu.
U vezi s aktuelnim pregovorima u Dohi, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Katara rekao je u utorak: "Ne mislim da mogu dati bilo kakav vremenski okvir u ovom trenutku, ali mogu odmah reći da će nam trebati vremena za ovo."
Hamas je prošle sedmice obavijestio posrednike da je dao "pozitivan odgovor" na prijedlog, ali je zatražio izmjene određenih članova.
Među zahtjevima Hamasa su i specifični uslovi u vezi s položajima izraelske vojske unutar Gaze tokom prekida vatre. Grupa zahtijeva potpuno povlačenje izraelskih snaga iz Gaze, kako je navedeno u sporazumu postignutom 19. januara.
Međutim, prema izvještajima u izraelskim medijima, Izrael je izrazio namjeru da ostane u području poznatom kao Morag koridor, koji se nalazi između gradova Rafah i Khan Younis u južnoj Gazi.
Netanyahu je naglasio da čak i ako se postigne prekid vatre, Izrael namjerava zadržati kontrolu nad ovim područjem. Ovo ostaje jedna od ključnih tačaka spora u nacrtu sporazuma i jedna od klauzula kojima se Hamas najsnažnije protivi.
Izraelska kontrola nad koridorom Morag efektivno odvaja grad Rafah od ostatka Gaze.