Ministri spoljnih poslova Palestine i Izraela biće na istom sastanku u sklopu ministarskog sastanka EU-Južno susjedstvo, u ponedjeljak, 14. jula u Briselu, rekle su diplomate i zvaničnici za Euronews.
Cilj sastanka je produbljivanje saradnje EU s Izraelom, kao i s devet drugih južnih partnera, uključujući Siriju i Libiju. Ovo je prvi put da će obje strane biti zastupljene na visokom nivou u Briselu od terorističkih napada Hamasa 7. oktobra i naknadne izraelske vojne akcije u Gazi.
Dvije strane se često sastaju u Ujedinjenim nacijama, ali ovo je intimniji forum na visokom nivou i dešava se u sedmici kada države članice EU razmatraju preduzimanje mjera protiv Izraela zbog rata u Gazi i nasilja izraelskih doseljenika na Zapadnoj obali.
Visoki izraelski i palestinski zvaničnici potvrdili su za Euronews da će Gideon Saar i Varsen Aghabekian Shahin, ministri spoljnih poslova Izraela i Palestinske uprave, učestvovati na sastanku. Predviđeno je da prisustvuje i sirijski ministar spoljnih poslova iz novoosnovane vlade, Asaad Hassan al-Shaibani.
“Željeli bismo da mi kao Palestinci govorimo u svoje ime na ovom sastanku i pošaljemo poruku Evropljanima o humanitarnoj krizi za Palestince i zatražimo da preduzmu mjere protiv Izraela. Takođe ćemo objasniti pogoršanje finansijske situacije Palestinske uprave jer Izrael i dalje zadržava 8,2 milijarde šekela (2,1 milijardu evra) od poreskih prihoda“, rekao je palestinski zvaničnik za Euronews.
„Želimo da se zalažemo za izbore za palestinski narod i pronađemo političko rješenje za našu situaciju“, dodao je zvaničnik.
Sastanak je prvobitno trebao biti održan u junu, ali je Komisija morala odgoditi datum zbog situacije u Gazi.
Ovo se dešava u vrijeme teških odnosa između EU i Izraela nakon što je ta zemlja blokirala ulazak hrane u Gazu i nakon što su palestinski zdravstveni zvaničnici i svjedoci tvrdili da su izraelski vojnici nedavno pucali na Palestince koji su se kretali prema mjestima na kojima se pruža humanitarna pomoć.
Ministri spoljnih poslova 27 zemalja EU takođe bi trebali razmotriti set od deset opcija 15. jula nakon revizije Sporazuma o pridruživanju između EU i Izraela, koja je otkrila da je Tel Aviv prekršio Član 2 sporazuma zbog svojih akcija u Gazi.
Prijedlozi, koji su navedeni zajedno s njihovom pravnom osnovom i postupkom za njihovo usvajanje, uključuju suspenziju "čitavog" Sporazuma o pridruživanju između EU i Izraela, prekid političkog dijaloga s Izraelom ili zabranu pristupa Tel Aviva programima EU, a za sve to je potrebna jednoglasnost 27 država članica.
Ministarski sastanak južnog susjedstva održava se i nakon objave u četvrtak da su se EU i Izrael dogovorili o "značajnom" poboljšanju pristupa humanitarne pomoći Gazi.
Partnerstvo EU u Južnom susjedstvu proizilazi iz Barselonske deklaracije iz 1995. godine, kojom se EU obavezala da će Mediteran pretvoriti u „područje dijaloga, razmjene i saradnje, koje garantuje mir, stabilnost i prosperitet“, navodi se u službenom dokumentu Komisije.
Uključuje ministre i druge predstavnike iz svih 27 zemalja EU, kao i 11 arapskih zemalja Mediterana, uključujući Jordan, Libanon, Siriju i Libiju.