Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

EU će do kraja 2027. u potpunosti biti neovisna o ruskom plinu

    EU šalje visoke zvaničnike u Washington na pregovore o carinama

    Ilustracija (Izvor: AP Photo/Michael Sohn, file)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Delegacija viših stručnjaka Evropske komisije, predvođena šeficom odjeljenja za trgovinu Sabine Weyand, danas i sutra je u Washingtonu kako bi se sastala sa američkim kolegama, potvrdila je izvršna vlast EU u utorak.

    ADVERTISEMENT

    Cilj je napredak u pregovorima nakon što su SAD sredinom marta uveke niz carina protiv EU: uvođenjem carine od 25% na uvoz čelika, aluminija i automobila i opće carine od 10% na sav uvoz iz EU. Opća carina od 20% na robu suspendovana je na 90 dana do početka pregovora.


    Povjerenik EU za trgovinu Maroš Šefčovič priznao je da pregovori "nisu laki" tokom razgovora sa zastupnicima Evropskog parlamenta u utorak, napominjući da je EU ponudila SAD-u carinu nula za nula na automobile i industrijsku robu.


    "Nismo slabi, pod prevelikim pritiskom, da prihvatimo sporazum koji je nepravedan prema nama", rekao je povjerenik zastupnicima Evropskog parlamenta.


    Šefčovič, koji je tri puta putovao u SAD od početka trgovinskih neprijateljstava, rekao je Parlamentu da je "lično" razgovarao s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom i trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerom o tome kako bi SAD i EU bile "jače zajedno" saradnjom, počevši od "ovisnosti o kritičnim sirovinama, lijekovima i prekomjernim kapacitetima u čeliku", prenosi Euronews.com.


    Prekomjerne kapacitete su EU i SAD identificirale kao problem koji obje zemlje dijele u odnosu na Kinu, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik Komisije Olof Gill. "Ne radi se o udruživanju protiv Kine", već o "rješavanju problema koji smo oboje identificirali", dodao je.


    EU, koja ima trgovinski suficit od 50 milijardi eura sa SAD-om, također je spremna "razmotriti područja poput energije, posebno tečnog prirodnog plina, nekih poljoprivrednih proizvoda, na primjer soje, gdje bi moglo doći do potencijalnog povećanja uvoza EU iz SAD-a", također je prošlog petka tvrdio Gill.


    Nakon sastanka u ponedjeljak između francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i predsjednice Komisije Ursule von der Leyen, na kojem se razgovaralo o trgovini, francuski zvaničnik je izjavio da je cilj pregovora između EU i SAD-a bio "potpuno povlačenje" carina koje su nametnule SAD, uključujući opću carinu od 10% koju su SAD nametnule od 2. aprila.


    "Ova asimetrična situacija ne smije postati nova norma u odnosima između EU i SAD-a", dodao je francuski zvaničnik.

    Možda će vam se svidjeti