Ministri evropskih zemalja su podržali produženje suspenzije prvog seta kontramjera EU (dodatne tarife na uvoz iz SAD u vrijednosti od oko 21 milijarde evra) od 15. jula do početka avgusta, kako bi se obezbijedio veći prostor za pregovore.
Savjet za spoljne poslove Evropskog savjeta utvrdio je danas da su najavljene američke carine od 30 odsto na uvoz iz Evropske unije neopravdane i neprihvatljive. Ministri su ipak ostali potpuno posvećeni saradnji sa SAD kako bi dogovorili pozitivan ishod, koji će donijeti carinske olakšice i vratiti stabilnost i predvidljivost transatlantskoj trgovini.
Ministri su podržali Komisiju da vodi ove pregovore u ime EU.
Istovremeno, pripreme za moguće dodatne kontramjere su pojačane, a Komisija bi mogla da predstavi relevantni prijedlog, ako bi okolnosti to zahtijevale-
“Današnji sastanak je sazvan u svjetlu trenutnih izazova u trgovinskim odnosima sa SAD. EU je ujedinjena za obostrano koristan sporazum i nastavićemo pregovore, vjerujući u dobar rezultat. Istovremeno, spremni smo da branimo naše interese, uključujući i proporcionalne kontramjere ako je potrebno. U ovim vremenima geopolitičke nesigurnosti i rastućeg protekcionizma, važnije je nego ikad da mi u EU ne okrećemo leđa ostatku svijeta. Moramo ubrzati tekuće bilateralne trgovinske pregovore sa drugim partnerima i dovesti sporazume do finalne linije”. izjavio je Lars Løkke Rasmussen, ministar spoljnih poslova Danske.
Ministri su se takođe dotakli pitanja vezanih za posljedice nove trgovinske politike SAD, kao što je preusmjeravanje trgovine, što Komisija pažljivo prati.
EU takođe ubrzava napore za diverzifikaciju svojih trgovinskih odnosa i produbljivanje globalnih partnerstava. Politički sporazum postignut 13. jula sa Indonezijom o Sveobuhvatnom sporazumu o ekonomskom partnerstvu je snažan i pravovremen primjer ove šire strategije, navode iz Evropskog savjeta.
Američke carine specifične za EU su na čekanju do 1. avgusta. Međutim, SAD već primenjuju neke carine na EU: „osnovnu“ carinu od 10%, dodatne carine „Člana 232“ od 50% na čelik i aluminijum i dodatnih 25% na automobile. Kao rezultat ovih mjera trgovinske politike SAD, trenutno je oko 70% izvoza EU u SAD pogođeno raznim dodatnim carinama SAD.