Evropska komisija još nije pronašla vodećeg naučnog savjetnika za svoj Ured za umjetnu inteligenciju uprkos tome što je primila "desetine prijava", a pravila o općoj namjeni umjetne inteligencije (GPAI) stupaju na snagu 2. augusta.
Proces zapošljavanja je još uvijek u toku uprkos tome što je konkurs za radno mjesto otvoren između novembra i decembra prošle godine, rekao je za Euronews visoki zvaničnik koji radi u Uredu za umjetnu inteligenciju.
Uloga savjetnika bit će da "osigura napredni nivo naučnog razumijevanja općenite umjetne inteligencije (GPAI)."
"Oni će voditi naučni pristup općoj namjeni umjetne inteligencije u svim aspektima rada Ureda za umjetnu inteligenciju, osiguravajući naučnu rigoroznost i integritet inicijativa za umjetnu inteligenciju", navodi se u oglasu, dodajući da će se "posebno fokusirati na testiranje i evaluaciju modela općenite umjetne inteligencije, u bliskoj saradnji sa 'Jedinicom za sigurnost' Ureda za umjetnu inteligenciju."
Kodeks prakse
Rad Komisije na GPAI-ju – kao što su veliki jezički modeli poput ChatGPT-a – također je još uvijek u toku: rok od 2. maja za objavljivanje dobrovoljnog Kodeksa prakse o GPAI-ju, koji bi trebao pomoći pružateljima AI modela da se pridržavaju Zakona EU o AI-ju, nije ispoštovan.
Izvršna vlast EU imenovala je trinaest stručnjaka prošlog septembra, koristeći plenarne sjednice i radionice kako bi omogućila oko 1.000 učesnika da podijele povratne informacije.
Jedan zvaničnik je rekao Euronewsu da je proces odgođen jer je Komisija „primila niz zahtjeva da se konsultacije ostave otvorenim duže nego što je prvobitno planirano“.
Prethodne tekstove su izdavači kritizirali zbog međudjelovanja s pravilima o autorskim pravima, a velike američke tehnološke kompanije zbog „restriktivnosti“ i opterećenja za inovacije.
Thomas Regnier, glasnogovornik Komisije za digitalna pitanja, rekao je na konferenciji za novinare u petak da je cilj objaviti najnoviji nacrt „prije ljeta“. 2. augusta stupaju na snagu pravila o GP AI alatima.
Sam Zakon o AI-ju – koji reguliše AI alate prema riziku koji predstavljaju za društvo – stupio je na snagu u augustu prošle godine. Njegove odredbe se primjenjuju postepeno, prije nego što Zakon postane u potpunosti primjenjiv 2027. godine.
Državljanin EU
Komisija je saopštila da bi preferirala kandidata iz evropske zemlje za ulogu glavnog naučnog savjetnika.
Godine 2023., izvršna vlast EU je kritikovana zbog imenovanja američke državljanke Fione Scott Morton za glavnu ekonomistkinju. Ova pozicija bi joj dala pravo glasa u svim kaznama ili sankcijama nametnutim velikim tehnološkim firmama, američkim digitalnim gigantima, prema pravilima EU o digitalnim tržištima.
Komisija je kao odgovor saopštila da pravila EU dozvoljavaju svim institucijama, pod određenim uslovima, da zapošljavaju članove osoblja koji nisu iz EU na osnovu potreba službe.
Scott Morton se na kraju povukla sa svog imenovanja nakon političke reakcije, uključujući kritike francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o izboru kandidata koji nije iz EU za tu ulogu.
Ured za vještačku inteligenciju Komisije planira da se proširi na 140 radnih mjesta sa punim radnim vremenom do kraja ove godine: u odnosu na trenutnih 100.