Loader

Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Eksplozija u Solunu, meta zatvorski čuvar

    Gruzija održava vojne vježbe NATO-a uprkos percepciji okretanja prema Rusiji

    Gruzija (Izvor: AP Photo)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Vojne vježbe uključuju više od 2.000 vojnika iz 10 zemalja, uključujući Njemačku, Rumuniju, Poljsku, Ukrajinu i Moldaviju.

    ADVERTISEMENT

    Gruzija je u petak bila domaćin velike vojne vježbe sa NATO trupama, uprkos sve češćim optužbama da se njena vlada udaljava od prozapadnog kursa i približava Rusiji.


    Namjera Gruzije da postane članica NATO-a zagarantovana je njenim ustavom i podržana od strane Alijanse još 2008. godine, ali percepcija o nazadovanju demokratije u zemlji posljednjih godina sve više je dovodi u sukob sa zapadnim partnerima, poput Evropske unije.


    Ministarstvo odbrane Gruzije saopštilo je da je vježba Agile Spirit, koja se održava u blizini glavnog grada Tbilisija do 8. augusta, dio šire serije zajedničkih vojnih vježbi.


    Vježbe uključuju više od 2.000 vojnika iz 10 zemalja, uključujući Njemačku, Rumuniju, Poljsku, Ukrajinu i Moldaviju.


    Očekuje se da će obuka uključivati bojevu municiju i zajedničke operacije sa Litvansko-Poljsko-Ukrajinskom brigadom.


    Da li EU gubi Gruziju?


    Početkom ovog mjeseca, Evropski parlament u Strazburu usvojio je rezoluciju oštrog tona protiv, kako su naveli europarlamentarci, "samoproglašenih vlasti koje je uspostavila stranka Gruzijski san nakon namještenih parlamentarnih izbora 26. oktobra 2024."


    Prema tvrdnjama stranke Gruzijski san, opozicija zajedno s EU djeluje protiv nacionalnog interesa.

    Jesenji izbori izazvali su talas protesta koji su trajali više od šest mjeseci, uglavnom usmjerenih protiv vlade, uz optužbe za izbornu krađu.


    EU je izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog talasa hapšenja koje su provele gruzijske vlasti, a među uhapšenima su bili i novinari i članovi opozicije. Vlasti su u posljednjih nekoliko mjeseci uhapsile najmanje sedam opozicionih figura.


    Gruzija je podnijela zahtjev za članstvo u EU u martu 2022. godine, zajedno s Ukrajinom i Moldavijom, a status zemlje kandidata dobila je u decembru 2023. godine.


    Samo nekoliko mjeseci kasnije, rastuće nesuglasice i zabrinutost između Brisela i gruzijske vlade dovele su do zamrzavanja procesa proširenja.


    Kao rezultat toga, finansijska pomoć iz Evropskog mirovnog fonda u vrijednosti od 30 miliona eura obustavljena je 2024. godine, a za ovu godinu nije planirana nikakva podrška.


    U međuvremenu, gruzijski premijer Irakli Kobakhidze izjavio je za Euronews u maju da njegova zemlja igra "vitalnu ulogu za Evropu".


    „Svi bi trebali prepoznati strateški značaj Gruzije za Evropu, posebno za eurozonu. Naša uloga u regiji je značajna i zato potreba za dijalogom s gruzijskim liderima postaje sve očiglednija“, rekao je, piše Euronews.com.

    Možda će vam se svidjeti