Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Nevin proveo 46 godina u zatvoru, sada čeka odštetu

    Sve oči uprte u Vatikan: Kako izgleda izbor novog pape?

    Vatikan (Izvor: AP Photo/Stefano Costantino)
    Euronews.ba/HRT
    Objavljeno

    Čak 108 izbornika imenovao je papa Franjo, što daje prednost nastavku njegove vizije inkluzivnije Crkve. Stroga pravila tajnosti, višekratna glasanja i neizvjesnost kandidata čine konklavu jedinstvenim događajem u Katoličkoj crkvi.

    ADVERTISEMENT

    Papa Pavao VI. uveo je 1970. dobno ograničenje - glasati mogu samo kardinali mlađi od 80 godina.


    Od 252 kardinala, 7. maja u Sikstinsku kapelu ući će njih više od 130. To će biti najbrojnija konklava dosad i prvi put da su europski kardinali u manjini, iako su i dalje, gledano prema kontinentima, najbrojniji.


    Od 133 kardinala izbornika, 52 su iz Europe, 23 iz Azije, 20 ih dolazi iz Sjeverne Amerike, 17 iz Afrike, 17 s područja Južne Amerike, četiri iz Oceanije. Zemlja s najviše kardinala s pravom glasa je Italija, ima ih 17, piše HRT.


    Svaki korak detaljno razrađen


    Čak 108 kardinala u konklavi imenovao je papa Franjo, što sigurno daje vjetar u leđa nastavku njegovih reformističkih ideja o inkluzivnijoj Crkvi.


    Konklava se već stoljećima održava u Apostolskoj palači, od 1878. u njezinoj veličanstvenoj Sikstinskoj kapeli.


    Svaki korak detaljno je protokolarno razrađen. Kardinali prisežu na tajnost, zabranjena im je komunikacija s vanjskim svijetom. Ne smiju upotrebljavati mobitele, čitati novine, gledati televiziju, dobivati pisma.


    Ko će biti novi papa (AP Photo/Andreea Alexandru)


    Kapela se prije i tokom konklave pretražuje zbog eventualnih prislušnih uređaja. Liturgijski ceremonijar izgovara: Extra omnes - Svi van, vrata kapele se zaključavaju, konklava time službeno počinje.


    Tehnički svaki kršteni muškarac može postati papa, no posljednji koji nije bio kardinal bio je papa Urban VI. u 14. stoljeću. Bio je nadbiskup.


    Svi sudionici konklave koji nisu članovi kardinalskog zbora također se zaklinju na tajnost, a svako odavanje informacije ili snimanje kažnjava se izopćavanjem iz Crkve. 


    Tajno glasanje


    Glasanje je tajno, pismeno, na listiću na kojem stoji Eligo in summum pontificem - Za vrhovnog svećenika biram. Ispod toga kardinali upisuju ime svojeg odabranika, trudeći se pritom da im se rukopis ne može prepoznati.


    Pravilo dvotrećinske većine na snazi je od 13. stoljeća, dekretom je tako odlučio papa Grgur X. Glasa se četiri puta na dan, dva ujutro i dva poslijepodne. Ako nitko nakon tri dana nije izabran, kardinali imaju jednodnevnu stanku za molitvu i dogovore, zatim se glasanje nastavlja.


    U javnosti se kao papabili spominju imena niza kardinala; ističu se, primjerice, Pietro Parolin, državni tajnik Svete Stolice, Luis Tagle iz Filipina, Peter Erdo iz Mađarske i Fridolin Ambongo Besungu iz Demokratske Republike Kongo.


    Isčekivanje bijelog dima


    No, poznata izreka: Ko ulazi u konklavu kao papa, izlazi kao kardinal, nebrojeno je puta istaknuta i ovih dana, dok kardinali na općim kongregacijama razgovaraju kakav poglavar treba suvremenoj Katoličkoj crkvi.


    Benedikt 16. izabran je 2005. u samo dva dana i četiri glasanja, odluka za papu Franju donesena je 2013. također u dva dana, s jednim glasanjem više.

    Možda će vam se svidjeti