Pulitzerom nagrađeni američki novinar i pisac Natan Trall, autor knjige Jedan dan u životu Abeda Salame, boravio je u Sarajevu. Trall je poznat kao vrhunski poznavalac izraelsko-palestinskog sukoba, a bio je i direktor Međunarodne krizne grupe za arapsko-izraelska pitanja.
U razgovoru za Euronews BiH, otvoreno govori o ratu u Gazi, izraelskoj politici, podjelama među Palestincima, sukobu s Iranom i razlozima koji su ga privukli ovoj regiji.
Na početku razgovora osvrnuo se na napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine, kada je u samo nekoliko sati poginulo više od 1200 izraelskih civila.
“Bez sumnje je to bio jedan od najvećih propusta vojske i obavještajnih službi u historiji Izraela. To svi priznaju, ne postoji niko u političkoj klasi ko bi mogao odbraniti ponašanje vlade ili vojske tog dana,” kazao je Trall.
Nakon napada uslijedio je izraelski odgovor na Gazu. Na pitanje o stvarnom cilju operacije, Trall je bio jasan:
“Tužna istina je da je pravi cilj – osveta. Postoje i drugi ciljevi, ali su neostvarivi. U izraelskim fantazijama moguće je potpuno uništenje Hamasa, ali svi vojni stručnjaci znaju da to nije realno.”
Govoreći o posljedicama rata i ogromnom broju palestinskih žrtava u poređenju s izraelskim, Trall je istakao da je takav disbalans karakterističan za sve dosadašnje sukobe.
“Ako pogledamo unazad, odnos žrtava je uvijek bio sličan. U ratu 2008–2009. ubijeno je desetak Izraelaca, a na stotine Palestinaca”, podsjetio je.
Trall je komentarisao i unutrašnju političku sliku u Izraelu, naglasivši da se svi političari, bez obzira na stranačku pripadnost, slažu kada je riječ o očuvanju trenutnog poretka.
“Politika je da se zadrži sistem aparthejda. Danas pod izraelskom kontrolom živi oko 7,5 miliona Jevreja i isto toliko Palestinaca, a velika većina Palestinaca nema osnovna građanska prava. Dugoročno, jedino pravo rješenje za Izrael bi bilo da protjera Palestince. Pošto to ne mogu, nastavljaju sistem kontrole,” izjavio je Trall.
Osvrćući se na palestinsku političku scenu, istakao je da su podjele između Hamasa i Fataha ogromna prepreka nacionalnom oslobođenju.
“Palestinci su politički podijeljeni dugi niz godina. Hamas kontroliše Gazu, dok Palestinska uprava povezana s Fatahom ima vlast nad malim dijelovima Zapadne obale, jer Izrael zapravo kontroliše većinu teritorije. Te podjele nanose ogromnu štetu”, rekao je Trall, dodajući da bi jedinstvo ojačalo palestinsku poziciju, iako ne bi značilo vojnu pobjedu.
“Ne želim pretjerivati. Borba Palestinaca i Izraela je borba između malog, bespomoćnog naroda bez vojske i međunarodne podrške, i jedne moćne sile sa nuklearnim oružjem, avionima i podrškom Zapada. Čak i ako bi se politički ujedinili, to bi i dalje bila vrlo neravnopravna borba,” naglasio je.
Na pitanje o mogućem rješenju za rat, Trall pravi razliku između kraja konkretnog sukoba i stvarnog rješavanja pitanja.
“Moguće je da se ovaj rat završi, ali bez razrješavanja izraelsko-palestinskog pitanja. Zapad često reaguje samo kad izbije krvoproliće, ali ni stanje prije rata nije bilo prihvatljivo. To je bio sistem aparthejda, dominacije jedne etničke grupe nad drugom. Taj sistem će i dalje rađati ratove,” upozorio je.
Komentarisao je i kratkotrajni rat između Izraela i Irana, za koji kaže da je bio očekivan.
“O tome se godinama govorilo. Iran je napao projektilima, ali nije imao kapacitet za rat s Izraelom. Izrael je imao potpunu kontrolu, mogao je bombardovati šta god je želio. Rat se zbog toga brzo završio, ali sukobi manjih razmjera će se nastaviti,” rekao je Trall.
Na pitanje o tome šta ga je podstaklo da se bavi ovom temom, Trall kaže da je sve počelo njegovim novinarskim angažmanom, ali i činjenicom da je američki Jevrej.
“Osjećam ogromnu odgovornost za ono što se dešava. Moja vlada, moj porezni novac podržava sistem kojem se protivim. Zato osjećam obavezu da pokušam učiniti sve što mogu da se to promijeni,” rekao je.
Na kraju, govorio je i o svojoj knjizi Jedan dan u životu Abeda Salame, zasnovanoj na stvarnom događaju – saobraćajnoj nesreći autobusa s palestinskom djecom.
“Kroz ovu ljudsku priču želim da pokažem kako je živjeti pod sistemom aparthejda. Otac jednog od dječaka pokušava da pronađe sina nakon nesreće, ali zbog zelene lične karte ne može da pristupi bolnicama. Mora zvati rodbinu s drugačijom bojom dokumenta da traže njegovo dijete. To je stvarnost mnogih Palestinaca”, zaključio je Trall.