Vidimo pozitivne iskorake u rješavanju problema sa kojima se susreću prevoznici i logističke kompanije iz Bosne i Hercegovine, kaže za Euronews BiH Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH", nakon sastanaka sa ministrima u Savjetu ministara BiH Stašom Košarcem i Elmedinom Konakovićem.
On je rekao da su i od ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i od ministra inostranih poslova naišli na razumjevanje, te da su sa optimizmom izašli sa sastanaka.
“Usaglasili smo se o digitalizaciji dokumenata, to je ono što je u nadležnosti Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, ministar Košarac je dao određene smjernice i uvjereni smo da, ono što je bilo prije 21. aprila, sada se totalno mijenja. Koordinacije sa inspekcijskim službama su za nas jako važna tačka, kako bismo smanjili zadržavanja na granici. Naravno, kad je u pitanju digitalizacija dokumenata i ono što nosi pristup EU, to je sad još jedan iskorak koji će olakšati prevoznicima i logističkim kompanijama, ako ništa, za otprilike 30% manje zadržavanja na graničnim prelazima”, izjavio je Peulić.
Kaže da su i od ministra Konakovića dobili apsolutnu podršku i upoznali ga sa svim nedećama koje su imali, pogotovo kada se radi o boravku vozača iz BiH na prostoru EU, koji u zemljama Unije mogu boraviti do 90 dana unutar šest mjeseci, odnosno, 180 dana.
“Ministar Konaković je odredio svog najbližeg saradnika i pripremićemo sve dopise, to je jedna diplomatska ofanziva. Ohrabreni smo. Ono što je prije 21. aprila bilo nezamislivo, sada je u realnim tokovima. Kada je u pitanju pravilo 90 dana u 180 dana, Konaković je već dao nalog za sastanke sa ambasadorima zemalja EU. I ministar Konaković i ministar Košarac su gotovo govorili istim porukama i ono što je za nas važno je da sada industrija neće više razmišljati da li će se diplomatsko-konzularna mreža oglušiti na naše zahtjeve”, istakao je Peulić.
Na sastancima su prevoznici upoznali oba ministra o pitanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji predviđa namete za prevoznike u pojedinim evropskim državama. Od Konakovića su dobili obećanje da će, sa kolegama, stupiti u kontakt sa zemljam koji su to pitanje već riješile.
“Ja sam uvijek umjereni optimista, ali moram istaći, bio je to jedan operativni konstruktivan sastanak koji je donio za nas dodatni vjetar u leđa. Svi resursi i jednog i drugog ministarstva su u funkciji. Nama je bio cilj da skratimo tu komunikaciju, da proces donašenja odluke ili neki evenutalni problem bude otklonjen u što kraćem vremenskom roku”, istakao je Peulić u izjavi za Euronews BiH.
Velibor Peulić (Izvor: Fena)
Što se tiče zahtjeva o povratu akciza na gorivo, to će uputiti nadležnim na entitetskim nivoima i Savjetu ministara BiH.
Predstavnici Konzorcijuma “Logistika BiH” danas će imati sastanak i sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Radovanom Viškovićem i direktorom Uprave za indirektno oporezivanje BiH Zoranom Tegeltijom. I na tom sastanku se, kaže Peulić, nadaju pozitivnom ishodu. Uskoro očekuju sastanak i sa premijerom Federacije BiH Nerminom Nikšićem.
Na pitanje hoće li ostati pri odluci o blokiranju graničnih prelaza i primjeni tzv. “francuskog modela”, Peulić kaže da će o tome odlučiti nakon sastanka sa UIO BiH, ali je izrazio uvjerenje da do toga neće doći.
“Ono što je važno, i to sada znaju ministarstva, mi se ne zaustavljamo do svakog tog rješenja. Danas smo imali veliki iskorak, sve su to pozitivni koraci, a francuski model nama ostaje u pripravnosti. U posljednja četiri dana je urađeno više nego u posljednja četiri mjeseca”, izjavio je Peulić.
Prevoznici okupljeni u Konzorcijumu "Logistika BiH" najavili su za 28. april potpunu blokadu drumskog saobraćaja, ukoliko im ne budu ispunjeni zahtjevi, i to zaštita vozača BiH od zabrane ulaska u EU, povrat akciza, digitalizacija carinskih i graničnih procedura, te administrativno rasterećenje troškova poslovanja.
Košarac: Institucije BiH moraju štiti interese domaćih prevoznika
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac rekao je danas da institucije BiH moraju da štite interese domaćih prevoznika i da hrabrije djeluju prema EU koja "gleda" isključivo svoj interes odnosom prema prevoznicima iz BiH.
"Napori koje sam imao na Savjetu ministara bili su u fokusu da ubrzamo nastupe instituticja BiH prema institucijama EU", rekao je Košarac i dodao da se to pitanje moglo agilnije riješiti.
On je istakao da je današnji sastanak sa predstavnicima domaćih prevoznika bio konstruktivan, te je naglasio da se ne smije dozvoliti da BiH bude talac EU, prenosi Srna.
"Ako EU onemogućava našim prevoznicima da prevoze robu proizvedenu u FBiH i RS na evropsko tržište, šta hoće? Hoće da svoje prevoznike angažuju da prevoze našu robu", rekao je Košarac i naglasio da ne može bjanko "klimati glavom" na postupke i zahtjeve EU.
On je izrazio uvjerenje da će prevoznici na današnjem sastanku sa direktorom Uprave za indirektno oporezivanje BiH Zoranom Tegeltijom naći način da problemi prevoznika budu stavljeni na dnevni red i riješeni.
"Na Savjetu ministara nismo imali informaciju šta je ministar transporta i komunikacija Edin Forto do sada uradio. Po dobijenoj informaciji, insistiraću na tome da se na ozbiljniji način pristupi predstavljanju BiH i da kroz ulogu predsjedavajuće Savjeta ministara i predsjedavajuće Evropske komisije to pitanje stavimo u fokus", rekao je Košarac novinarima.