Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

U BiH danas sunčano vrijeme: Temperatura i do 30 stepeni

    EU integracije u jeku političke krize

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Premijer Hrvatske Andrej Plenković u intervjuu za Euronews rekao je kako želi da se pitanje članstva BiH i zemalja Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji nađe na dnevnom redu Evropskog savjeta već narednog mjeseca. U BiH je u jeku politička kriza. Zvaničnici Evropske Unije pozivaju na unutrašnji dijalog, promjenu retorike i ponašanja, ali i ispununjenje obećanog. Gledanja kroz prste, podcrtano je - neće biti.

    ADVERTISEMENT

    Dva zakona, onaj o VSTS-u, ali i Zakon o sudu BiH, moraju biti donesena, a imenovan glavni pregovarač, jasno je iz Evropske unije poručeno vlastima u Bosni i Hercegovini. I to u više navrata. Posljednji poziv za briselski voz uputila je komesarka za proširenje Evropske Komisije Marta Kos.


    "BiH ima status kandidata, ali zbog unutrašnje političke situacije, ne mogu čak ni da imenuju glavnog pregovarača. Nisu u stanju da stave na papir agendu reformi koja će im omogućiti da dobiju milijardu evra iz EU Plana rasta. Dakle, sada zaista radimo na tome. I za sada postoje neke svijetle tačke, a to je da postoji i opozicija u Republici Srpskoj koja postaje konstruktivnija, i to bi onda mogao biti proboj za pregovarački proces", kaže Kos.


    Nakon nazivanja opozicije svijetlom tačkom, Kos je nastavila kritikujući predsjednika RS Milorada Dodika, koji kako kaže, ide protiv teritorijalnog integriteta zemlje. Zbog toga ga je teško prihvatiti kao sagovornika, dodaje, uz priznanje da je još teže uvesti mu sankcije cjelokupne EU, jer konsenzusa nema.


    A nema ga ni u BiH po mnogim pitanjima, pa domaći političari često traže gledanje kroz prste.


    "Za 25 godina mogli su nam bar jednu malu prečicu postaviti da to protrčimo brže, a ne da ovoliko čekamo toliko dugo", kaže Željka Cvijanović, član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH.


    Iz EU poručuju da pošto nema pregovarača, nema ni pregovaračkog okvira, nema ni usvojenih evropskih zakona iz zadatih prioriteta, ali nema ni gledanja kroz prste.


    Ima krize i optužbi. Za jedne je kriv Milorad Dodik, za druge Christian Schmidt. EU poziva na dijalog, ponovljeno je to i nakon nedavne posjete Visoke predstavnice EU za vanjske poslove Kaje Kallas, BiH.


    "Gospođa Kallas, gospođa Marta Kos, svi iz Evropske komisije i same Evropske unije, treba da budu unutar BiH, u najmanju ruku da budu plavi šljemovi. Dakle, da ne zauzimaju stranu i optužuju druge unutar BiH, nego da traže dijalog. Vi se trebate postaviti tako što će te vi okupljati, ako vam je interes put BiH ka EU", smatra Lučiano Kaluža, bivši diplomata.


    Analitičar Inicijative za evropsku stabilnost, Adnan Ćerimagić ističe da je Evropska unija preuzela primat od SAD-a, ali da će koristiti drugačije metode.


    "Na terenu i Delegacija EU i ambasador Soreca, te određeni ambasadori iz EU, uz Ujedinjeno kraljevstvo, su ti koji predvode procese ispred međunarodne zajednice", kazao je Adnan Ćerimagić, analitičar Inicijative za evropsku stabilnost.


    Bosna i Hercegovina status kandidata dobila je krajem 2022. godine. U proljeće prošle godine Evropski savjet zemlji je dao odobrenje za otvaranje pristupnih pregovora uz uslov - nastavak sprovođenja reformi, koje u aktuelnoj političkoj krizi malo ko i pominje.

    Možda će vam se svidjeti