U Njujorku je održana sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija o situaciji u Bosni i Hercegovini.
Na sjednici su se, među ostalima, obratili predsjedavjuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, kojeg Republika Srpska ne priznaje.
Sjednicu ste mogli uživo pratiti na programu Euronews BiH i na našem sajtu putem LIVE prenosa iz Ujedinjenih nacija.
Christian Schmidt: A sve potiče iz reakcije na presudu Suda BiH
Na početku sjednice prisutnima se obratio visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt.
Poručio je da se za nekoliko dana obilježeva godišnjica završetka Drugog svjetskog rata.
"Nakon 80 godina oplakujemo žrtve. Sprečavanje rata i mirno rješavanje sukoba je moguće samo na osnovu pravila i reda. Također, krajem maja ove godine države NATO-a i međunarodne zajednice, kao i Hrvatska i BiH okupit će se u Dejtonu kako bi obilježili godišnjicu potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma", rekao je Schmidt.
Poručio je da je rat u Bosnu i Hercegovinu vratio krvoproliće, strah i užas od Drugog svjetskoj rata.
"Dejtonski mirovni sporazum je uključio mehanizme međunarodne kontrole kako bi štitio mir i stabilnost. Kada se osvrnemo na ta dva važna datuma, želio bih odvojiti trenutak da naglasim vrijednost života, mira, čovječnosti u odnosu na divljaštvo", kazao je.
Schmidt je poručio da mu je posljednjih dana prilazilo sve više građana koji su ga pitali može li se pobrinuti da u Bosni i Hercegovini ne izbije rat.
"Ja odgovorim da ne postoji opasnost od rata, ali zapaljiva politička retorika i zanemarivanje genocida u Srebrenici dovode u pitanje želje nekih aktera da postoji BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom", naveo je.
Poručio je da Dejtonski sporazum nije obični mirnovni sporazum, već je sporazum koji i nakon 30 godina i dalje ostaje osnovni dokument koji sadrži Ustav Bosne i Hercegovine.
"Naročito u prvom kvartalu ove godine imali smo rast tenzija što je izvanredna kriza od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ne vidim indikacije da se radi o sigurnosnoj krizi. A sve potiče iz reakcije na presudu Suda Bosne i Hercegovine kojom je osuđen predsjednik RS Milorad Dodik", rekao je.
Podsjetio je na dešavanja nakon objavljivanja prvostepene presude te usvajanje niza zakona u NSRS. Podsjetio je i na to da je bilo ukazano i na mogućnost secesije.
U zaključku Schmidt je poručio da se Bosna i Hercegovina suočava s teškim vremenima.
"Prije 30 godina niko nije očekivao da će međunarodna zajednica biti toliko potrebna. Ona je i dalje opredijeljena za teritorijalni suverenitet i integritet BiH. Put naprijed uključuje borbu protiv prijetnji i diskriminaciji. Radi se o jačanju funkcionalne stabičnosti i integritetu. OHR nikada nije trebao biti trajna institucija. Težnja BiH prema EU nadogradit će se kroz pravni kontinuitet. Međ. zajednica ne može odrediti budućnost ove države, to mora doći iz BiH", zaključio je Schmidt.
Kina protiv korištenja bonskih ovlasti
Ambasador Pakistana pri UN-u Asim Iftikhar Ahmed podržao je mirno rješavanje svih sukoba u Bosni i Hercegovini i ponovio podršku BiH.
Predstavnik Kine Geng Shuang je kazao da prečesto korištenje bonskih ovlasti izazvalo dodatne tenzije.
"Vijeće nije podrzalo biranje Chmidta za visokog predstavnika. Kina poziva sve zemlje da se suzdrže i da rade u skladu sa izjavom vijeća UN-a iz marta. Međunarodna zajednica mora stvoriti uslove da se riješe tenzije i izbjeći uplitanje u unutrašnja pitanja te zauzimanje određenih strana", kazao je.
Nebenzja: BiH prolazi kroz najozbiljniju unutrašnju političku krizu
Ruski ambasador pri UN Vasilin Nebenzja rekao je da da ono što se dešava u BiH je ozbiljno u pogledu prijetnji miru i sigurnosti. BiH, prema njegovim riječima, prolazi kroz najozbiljniju unutrašnju političku krizu.
“Iza toga stoji dosta igrača unutar i izvan zemlje, žele od centralizovane zemlje napraviti unitarnu državu. Upozoravali smo na opasnost od revizije Dejtonskog sporazuma. U saopštenju za javnost je ponovljeno de Dejtonski sporazum okosnica BiH”, izjavio je Nebenzja u obraćanju Savjetu bezbjednosti.
Ova poruka je izignorisana od onih koji bi trebali raditi na svemu tome, navodi on. Kaže da se visoki predstavnik nastavlja miješati u unutrašnje poslove nezavisne države BiH.
“Ovi razlozi nikakve veze nemaju sa Dejtonskim sporazumom i pokušavaju da ugase neke stranke u RS na taj način. To je pokušaj da se sa političke scene izbace najpopoluranije osobe i stranke, uključujući Dodika i predsjedavajućeg parlamenta RS. Svi oni su demokratski izabrani, njihov legitimitet je potvrđen na izborima”, izjavio je Nebenzja.
Vasilij Nebenzja (Izvor: AP Photo/Julia Demaree Nikhinson)
Nalog za hapšenje rukovodstva RS povećava tenzije umjesto da se radi na tome da se one smanje, smatra ruski ambasador.
Pomenuo je incident u Istočnom Sarajevu kada su inspektori SIPA pokušali da izdaju sudski poziv Dodiku, te kaže da “to možemo opisati kao provokaciju”.
“Savjet se treba izraziti da je ovo neprihvatljivo, naročito kada imamo ulogu zapada, oni saučestvuju u unošenju bezakonja. Imamo eksalaciju i nerazumijevanje među populacijom u BiH, što ih spračava da rade. Pokušaji da se sva odgovornost stavi na Banjaluku nisu prihvatljivi, trebamo se fokusirati na uzroke ove krize a ne na logične posljedice. Bilo bi dobro osloboditi stanovnike BiH vanjskih uticaja”, izjavio je Nebenzja.
On kaže da BiH i njeni lideri trebaju preuzeti odgovornost za sebe i svoje odluke.
“Predlažemo da Savjet bezbjednosti izda jednu trezvenu procjenu situacije u BiH, koja će biti zasnovana na vlastitim zaključcima. Neke usijene glave predlažu korištenje operacije Altea, to bi moglo imati nepredvidive posljedice. Nadamo se da rukovdstvo Altea razumije ozbiljnost situacije i da će djelovati samo u skladu sa svojim nadležnostima”, istakao je Nebenzja, dodavši da je Rusija je spremna nastaviti svoj angažman.
SAD ostaju posvećene stabilnosti BiH
Američki predstavnik u Ujedinjenim nacijama John R. Kelly rekao je da SAD ostaju posvećene stabilnosti u BiH i Dejtonskom mirovnom sporazumu.
“Pratili smo dešavanja u BiH sa zabrinutošću. Pozivamo lidere da rade na deskaliranju situacije i da izbjednu akcije koje podstiču nestabilnost ili nasilje. Podržavano suverenitet BiH, teritorijalni inetgriret i multietnički karakter BiH”, rekao je američki predstavnik.
Kelly kaže da SAD prepozanaju važnost ureda visokog predstavnika na podršci sprovođenja civilnog aspekta Dejtonskog sporazuma.
“SAD podržava BiH kako bi omogućila sigurnost za sve njene građane. Svaki član ovog Savjeta treba učiniti isto”, rekao je predstavnik SAD pri UN.
Predstavnik Francuske: Prisutnost međunarodne zajednice je neophodna
Predstavnik Francuske je kazao da je u BiH jednoj od najvećoj kriza od devedestih i da je teritorijalni integritet pod napadom i da je poredak pod napadom zbog odluka koje je usvojila Republika Srpska.
"Nakon presude predstavniku tog entiteta, neodgovorno je od vođa i nekih zvaničnika što pokušaju poništiti napredak mirovnih aktivnosti zbog jedne osobe bez obzira na funkciju", poručio je.
Naveo je da odluka Ustavnog suda da se ponište zakoni u Republici Srpskoj mora biti poštovana od strane svih i da je Francuska zabrinuta nacrtom novog ustava RS.
"Francuska ponavlja podršku teritorijalnom integritetu, ustavnom poretku i institucijama u okviru Dejtonskog sporazuma, Evropska staza traži poštovanje vladavine prava, odluka sudova, osiguravanje poticajnog okruženja za civilno društvo", kazao je.
"Pozivamo više RS da ne idu putem separatizma i ne ugrožavaju perspektivu evropske budućnosti", poručili su iz Francuske.
Rekao je da genocid u Srebrenici otvorena rana na srcu Evrope i upozorio protiv negiranja i veličanje zločinaca.
"Prisutnost međunarodne zajednice je neophodna. EUFOR imao ključnu ulogu u održanju sigurnog okruženja od devedesetih. Želimo izraziti podršku mandatu visokog predstavnika i teritorijalnom integritetu i suverentitu BiH", poručio je.
EU potvrđuje privrženost budućnosti BiH u Uniji
Evropska unija potvrđuje privrženost budućnosti BiH u Uniji i poziva sve političke aktere da se posvete evropskom putu BiH, izjavio je predstavnik EU u UN Stavros Lambrinidis.
On je tokom polugodišnje debate Savjeta bezbjednosti UN o situaciji u BiH istakao da se moraju poštovati suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni karakter BiH.
Prema njegovim riječima, Eufor nastavlja da igra ključnu ulogu u održavanju mirnog i bezbjednog okruženja za sve u BiH.
Hrvatska: Potrebno angažovanje svih aktera kako bi se spriječila eskalacija
Hrvatska poziva sve političke aktere u BiH da se uključe u konstruktivan dijalog i saradnju i smatra da je potrebno odgovorno angažovanje kako bi se spriječila eskalacija i pomoglo upravljanje kroz političku krizu, izjavio je predstavnik Hrvatske u UN Hrvoje Ćurić Hrvatinić.
On je tokom polugodišnje debate Savjeta bezbjednosti UN o BiH rekao da je odgovornost političara i institucija u BiH da postepeno preuzmu na sebe brigu o stabilnosti i funkcionalnosti BiH, što je glavni predduslov za evropski put BiH.
Hrvatinić je naglasio da su Dejtonski sporazum i Ustav kamen temeljac ustavnog uređenja i političke stabilnosti u BiH.
Prema njegovim riječima, reforma izbornog procesa u BiH najvažniji prioritet, kao kamen temeljac stabilne demkratije i bilo kakvog sporazuma unutar BiH.
Hrvatinić je pohvalio napredak BiH ka učlanjenju u EU, uz napomenu da Hrvatska u potpunosti podržava BiH na tom putu, jer će to biti od koristi svima koji žive u BiH.
Srbija: Problem funkcionalnosti BiH uzrokovan je stranim uplitanjima
Problem funkcionalnosti BiH uzrokovan je stranim uplitanjima, a Srbija kao potpisnica Dejtonskog sporazuma smatra opavdanim zahtjeve Republike Srpske za vraćanjem njenih nadležnosti, rekao je otpravnik poslova pri Stalnoj misiji Srbije u UN Radomir Ilić.
On je tokom polugodišnje debate Savjeta bezbjednosti UN o BiH u Njujorku istakao da je za funkcionalnu BiH neophodno da se poštuje provjerena ustavna struktura, koja počiva na dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
Ilić je naglasio da nacionalno preglasavanje i nametanje rješenja odlukama ne mogu dati trajna rješenja u BiH, već krše ustavnom definisana prava konstitutivnih naroda i nadležnosti entiteta
On je ukazao da očuvanje stabilnosti u BiH zahtijeva puno poštovanje ustavnih mehanizama i strukture definisane Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma.
"Niko u BiH ne treba da se osjeća ugroženo zbog ustavnog poretka, jer u tom slučaju zemlja neće moći da funkcioniše u pravom smislu", rekao je Ilić i dodao da su u tom smislu institucionalna prava i nadležnosti od suštinskog značaja.
On je ukazao da problem funkcionalnosti BiH nije uzrokovan Dejtonskim sporazumom, nego stranim uplitanjima kao što je konstatovano i u izvještaju Vlade Republike Srpske u kojem se, kako podsjeća, navodi da se RS ne zalaže za secesionizam, nego za vraćanje njenih nadležnosti.
"Kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, Srbija smatra te zahtjeve opravdanim", rekao je Ilić.
Sa druge strane, kaže Ilić, odluka Suda BiH kojom je osuđen predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i izdavanje naloga za hapšenjem najviših zvaničnika RS zbog navodnog podrivanja ustavnog poretka BiH jesu politički motivisani.
Ilić je podsjetio da je vanustavni Sud BiH tražio od Interpola da izda međunarodnu potjernicu za zvaničnicima Srpske, ali da je taj zahtjev odbijen, uz obrazloženje da je politički motivisan.
On je istakao da postupci Christiana Scmidta, nisu u skladu sa mandatom koji je definisan Aneksom 10, niti su demokratski prihvatljivi.