Kao direktor BHANSA, dužnost mi je obavijestiti javnost da se Agencija suočava s ozbiljnim izazovom u pružanju usluga kontrole zračnog prometa, uzrokovanim nenadanim, istodobnim i organiziranim odlascima na bolovanje značajnog broja kontrolora letenja, navodi se u saopćenju direktora BHANSA-e Davorina Primorca.
"Ova pojava nije usmjerena samo protiv Uprave BHANSA – njezine posljedice osjećaju svi korisnici zračnog prostora BiH, zrakoplovne kompanije, putnici, ali i reputacija države Bosne i Hercegovine na međunarodnoj razini. Tijekom jednog vikenda zabilježeno je više od 70.000 minuta kašnjenja. Svaka sljedeća slična situacija ima potencijal dovesti do gubitka povjerenja Network Managera, avioprijevoznika i investitora u zrakoplovni sektor BiH", kazao je Primorac.
Naglasio je da BHANSA ne dovodi u pitanje pravo na bolovanje.
Odgovorna institucija
"No, kao odgovorna institucija, dužni smo provjeriti je li ovo pravo korišteno zakonito i u duhu profesionalne odgovornosti. Pritom podsjećam da je Uprava Agencije, unatoč blokiranom računu – za što BHANSA nije odgovorna – donijela odluku o isplati punih plaća i naknada", istakao je.
Prema njegovim riječima, niti u jednom trenutku nije razmatrano reduciranje osoblja ili rezanje prava.
"Naprotiv, trudimo se očuvati stabilnost sustava u korist svih. Pozivam sve naše zaposlenike na razboritost i profesionalizam. Vrata dijalogu ostaju otvorena, ali sigurnost zračnog prometa i povjerenje koje nam je povjereno od strane građana i međunarodnih partnera – neće biti predmet kompromisa", zaključio je Primorac.
Podsjećamo, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) jučer je objavila da je suočena s ozbiljnim operativnim izazovima uzrokovanim iznenadnim i istodobnim povećanjem broja bolovanja među dijelom operativnog osoblja.
Dok je prošlog mjeseca reprezentativni sindikat BHANSA-e saopštio je da kontrolori letenja trenutno rade pod povećanim opterećenjem, a da umanjena primanja predstavljaju ozbiljan sigurnosni rizik za odvijanje zračnog saobraćaja iznad BiH.
Naime, Sindikat koji okuplja zaposlene u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) kaže da zbog blokade računa agencije kontrolori ne dobijaju cijele plate.
30 miliona eura kao pomoć BHANSA-i
"Zaposlenima su i dalje umanjena primanja i prava, uprkos javnim izjavama ministra komunikacija i prometa BiH Edina Forte, kao i ministra finansija BiH Srđana Amidžića da će se nakon odluke Vijeća ministara BiH i uplate sredstava situacija u BHANSA-i normalizovati. Nažalost, do danas to nije realizovano. Stoga s pravom postavljamo pitanje - Zašto su nam primanja i dalje umanjena, iako je država osigurala punu finansijsku podršku?" pitaju iz sindikata BHANSA-e.
Podsjećanja radi, Vijeće ministara BiH je u aprilu interventno odobrilo 30 miliona eura kao pomoć BHANSA-i dok ne riješi pitanje blokade računa.
Probleme u poslovanju BHANSA-e prouzročila je blokada računa koju je naložio sud u Briselu nakon što je međunarodnom arbitražom potvrđeno da je BiH izgubila spor sa slovenskom firmom Viaduct koja je BiH odnosno Republiku Srpsku tužila zbog jednostranog ukidanja koncesije za gradnju hidroelektrane na Vrbasu. BiH mora platiti slovenskoj firmi više od 70 miliona eura, a kako će to odigrati nije poznato jer BiH i vlada RS prebacuju odgovornost.
Slovenska firma je u međuvremenu zatražila pljenidbu imovine BiH u inostranstvu pa je tako ishodila blokadu računa BHANSA-e na kojega inozemne avionske kompanije uplaćuju pristojbe koje su dužne na ime preleta aviona kroz zračni prostor BiH. Iz tih prihoda financira se rad BHANSA-e pa se ta agencija suočila s krizom.