U moru poskupljenja, poskupila je i čokolada. Za godinu, cijena u trgovinama u BiH veća je za skoro 60 odsto, ali bez obzira na cijenu stanovnici Bosne i Hercegovine, pokazuje istraživanje, svaki dan pojedu skoro 13 grama čokolade.
U svojoj radionici čokolade, Merjem Hamzić sa puno ljubavi i zadovoljstva izrađuje čokolade: crne, bijele, mliječne, rubi. Kako kaže, ovoj za dušu ljekovitoj slastici, rijetko ko može odoljeti.
"Svi vole, i djeca i odrasli. Vole je svi oni koji vode računa o tome koju vrstu čokolade će pojesti. Bude tu i ljudi koji prvi put uđu kod nas, ali ono što mi pokušavamo jeste da pored vrhunske čokolade ponudimo i priču o čokoladi. Treba da uživaju u svakoj kockici čokolade i da znaju šta jedna čokolada treba da sadrži", kaže Merjem Hamzić.
Omiljeni slatkiš mnogima danas slavi svoj dan. Naime, danas je Svjetski dan čokolade. Čokolada pruža utjehu, smanjuje stres, ali i potiče osjećaj zadovoljstva.
Ipak, stresno djeluje cijena čokolade. Za godinu dana čokolada u trgovinama u BiH poskupila je za skoro 60 odsto.
"Jesu mi puno skupe, puno ih i ne jedem, jer sam šećeraš. Ali djeca ne znaju ništa drugo osim čokolade", kažu Sarajlije, te dodaju:
"Ne jedem često čokoladu, ali ok, skupa je moglo bi se reći", naglašavaju oni.
Dok je jednima skupa, drugi imaju drugačije mišljenje:
"Ja skroz malo jedem čokolade, al nije skupa, ako je dobra. Bitan je kvalitet. Ako je baš ono onda nema veze koliko je", smatraju Sarajlije.
Proizvođači više cijene čokolade pravdaju skokom cijene kakaa koji je opet skuplji zbog lošeg roda kakovca, a za sve su krive klimatske promjene.
"Dio cijene je ustvari potpuna inflacija velikih svjetskih brendova čokolade koji dodaju enorman profit na to i onda se neopravdano pravdaju poskupljenjima i žetvom", izjavio je Igor Gavran, ekonomski analitičar.
U prvih šest mjeseci u BiH je uvezeno oko devet i po tona kakaa i proizvoda od kakaa. Zanimljivo, da je uvoz za tonu manji nego u istom periodu lani. Možda je neočekivano, ali statistika pokazuje da čokoladu ne uvozimo najviše iz Švajcarske ili Belgije, nego iz Srbije, Hrvatske i Njemačke.