Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Guterres na specijalnoj sjednici UN-a o Srebrenici: Da nikad više istinski znači nikad više

    Uposlenici Opće bolnice Sarajevo i građani u akciji darivanja krvi radi dopunjavanja zaliha

    Akciji darivanja krvi radi dopunjavanja zaliha (Izvor: Fena)
    Euronews.ba/Fena
    Objavljeno

    Opća bolnica 'Prim. dr. Abdulah Nakaš' Sarajevo upriličila je vanrednu akciju darivanja krvi, radi dopunjavanja zaliha krvi. Akcija je realizirana danas u saradnji sa Zavodom za transfuzijsku medicinu Federacije BiH, a među davaocima podjednako su sudjelovali uposlenici te bolnice i ostali građani.

    ADVERTISEMENT

    Šefica Odsjeka za transfuzijsku medicine Opće bolnice 'Prim. dr. Abdulah Nakaš' dr. Mirna Ašonja kaže da je današnja akcija protekla u ugodnoj atmosferi i organizirana je zbog smanjenih zaliha krvi u Kantonu Sarajevu, uslijed ljetnjeg perioda. U toj zdravstvenoj ustanovi inače redovno organiziraju akcije darivanja krvi, tri do četiri puta godišnje.


    Doktorica Ašonja pojašnjava da je uobičajena potrošnja krvi u toj zdravstvenoj ustanovi, ali se nešto manji broj davalaca javljaju u Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH s obzirom da je sezona godišnjih odmora. Stoga su se, u dogovoru sa Zavodom za transfuzijsku medicinu i Odlukom kabineta direktora Opće bolnice, odlučili za vanrednu akciju darivanja krvi.


    Kako je kazala, neprestano moraju obnavljati zalihe zbog konstantnih potreba, svakodnevnih operacija i nepredviđenih situacija. Uvijek imaju dovoljne zalihe za pacijente, ali čim primijete da su rezerve nešto niže organiziraju vanredne akcije a bilježe dobar odziv. Dodaje da ovdašnje stanovništvo inače iskazuje humanost, rado odlaze u Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH radi darivanja krvi.


    Iz Opće bolnice Sarajevo podsjećaju da se savremene metode medicinskog liječenja temelje na osiguranju dovoljnih količina krvi i krvnih pripravaka, a da krv nije moguće proizvesti na umjetan način i jedini izvor te dragocijene tečnosti je čovjek - davalac.


    Dokazana je prednost redovnog darivanja krvi u srednjim godinama, zbog značajnog smanjenja rizika od kardiovaskularnih oboljenja. Kod muškaraca, koji redovno daruju krv, mora proći najmanje tri mjeseca od posljednjeg darivanja krvi odnosno četiri mjeseca ako se radi o ženama. Darivanje krvi je vrhunac humanizma i altruizma, oplemenjuje kako pojedinca tako i njegovo okruženje, a ima nezamjenjiv društveni značaj. Ne zahtijeva posebnu pripremu, ne škodi i nije opasno, za osobe od 18 do 65 godina koje nemaju ozbiljnih akutnih i hroničnih problema.

    Možda će vam se svidjeti