Uprkos glasnom zalaganju opozicije, ni privremenog, ni trajnog moratorijuma na koncesiju i geološka istraživanja ruda i minerala na Majevici, neće biti. Vladajuća većina nije podržala prijedlog, u žustroj raspravi.
U kasne skupštinske sate, a prije nego što će vladajuća većina odbaciti inicijativu da se zaustavi rudaranje na Majevici, odstranjeni poslanik je upao u salu.
“Pomaže Bog Srbendo, Sarajevo ljubavi moja, kako je bilo?”, povikao je Nebojša Vukanović lider Liste za pravdu i red.
“Ajde, ajde, molim obezbjeđenje, završite s gospodinom Vukanovićem”, naredio je predsjednik NSRS Nenad Stevandić.
Uprkos glasnom zalaganju opozicije, ni privremenog, ni trajnog moratorijuma na koncesiju i geološka istraživanja ruda i minerala na Majevici, neće biti. Vladajuća većina nije podržala prijedlog, u žustroj raspravi u srijedu uveče u NSRS.
“Nema ekološkog iskopavanja litijuma, takvo što ne postoji. Uništava se ekosistem, značajno ugrožava život stanovništva…”, rekla je Zagorka Grahovac iz Liste za pravdu i red.
“Ako je tih osam opština potpisalo, odlučilo, ako neće ljudi, oni ne daju da im se vrši eksploatacija litijuma ispred njihovog kućnog praga,” smatra Ognjen Bodiroga iz SDS.
“Gradonačelnik Lopara Rado Savić, sjetetite se početaka, poletio je za litijumom. Pošto Dalmatinci kažu samo magare ne mijenja mišljenje, Rado promijenio. Pošto je vidio da mu je pao rejtng, još ga udario stranački kolega s ove strane”, rekao je Zoran Stevanović iz SNSD-a.
Ne gledajte rejting, već budućnost u Semberiji i na Majevici poručuju inicijatori zaustavljanja dodjele konceije i rudarenja na tom području.
“Nigdje ne postoji ni jedan rudnik litijuma koji se otvara čak ni u neposrednoj blizini naseljenog područja, a kamoli što je predviđeno da bude kilometar i po od centra Lopara. NSRS kao zakonodavni organ se do sada nije imala priliku izjasniti o koncesijama. Nemamo strateški jasnu viziju u kom pravcu se kreću koncesije RS. Nažalost zbog loših koncesionih ugovora vidjeli smo da RS I BIH treba da plate arbitraže oko milijardu i 100 miliona evra,” navodi Snježana Jagodić Vujić, aktivista građanske inicijative.
Aktivisti i građani iz osam opština BIH: Bijeljine, Lopara, Ugljevika, Zvornika, Tuzle, Čelića, Teočaka, Sapne, te Brčko Distrikta, bune se protiv najava iskopavanja litijuma. Ovo je područje sa oko pola miliona stanovnika, a predstavnici građanske inicijative strahuju da će ako se rudnici otvore, zdravlje stanovništva, ali i biosfera biti ugroženi.
Švajcarska kompanija "Arcore AG" podnijela je 14. februara Vladi Republika Srpska zahtjev za pokretanje postupka dodjele koncesije za rudnik litijuma u Loparama.