U Potočarima je završeno obilježavanje 30 godina od stradanja Bošnjaka u Srebrenici. Komemoracija, uz vjerski obred završena je ukopom posmrtnih ostataka sedam identifikovanih osoba.
Vjerski obred je predvodio poglavar Islamske vjerske zajednice u BiH Husein Kavazaović.
U Potočarima su danas ukopani: Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976. godine; Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976. godine; Fata (Huso) Bektić, rođena 1928. godine; Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961. godine; Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961. godine; Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964. godine; Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964. godine.
Posmrtni ostaci žrtava koje će naći konačan smiraj ove godine pronađeni su u grobnicama koje su otkrivene godinama unazad na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo.
Skupu je prisustvovalo više hiljada građana, brojne domaće delegacije i strane diplomate koji su položili cvijeće kod centralnog kamena u Memorijalnom centru Potočari.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu, Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora zbog zločina počinjenih u Srebrenici uključujući i genocid.
Na doživotne zatvorske kazne osuđeni su, među ostalima, ratni predsjednik Republike Srpske i komandant Vojske Republike Srpske Radovan Karadžić i Ratko Mladić.
Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica, od dvadeset presuda u Haškom tribunalu, sedam uključuje i presude za zločin genocida. Sud BiH donio je 33 presude za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je sedamnaest, prema presudi tog suda, zbog genocida.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica. Traga se za još oko 1.000 žrtava.
Žrtve potječu iz različitih opština, a najviše ih je s područja istočne Bosne i Hercegovine - Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.
Na području Federacije Bosne i Hercegovine danas je proglašen Dan žalosti.