Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Za pet mjeseci BiH posjetilo više od 650 hiljada turista: Najviše iz Hrvatske i Srbije

    Predmet "Respiratori" pred Europskim sudom za ljudska prava

    Fadil Novalić (Izvor: Facebook)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Predmet poznat javnosti kao Respiratori, u kojem su bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić i bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak pravosnažno osuđeni, trenutno se nalazi pred Europskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

    ADVERTISEMENT

    Apelaciju su podnijeli osuđeni nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine djelimično usvojio njihove žalbe, utvrdivši da im je bilo povrijeđeno pravo na pravično suđenje. Ipak, Ustavni sud nije naložio ponavljanje postupka, niti ukidanje presude.


    Advokat Fadila Novalića, Elmir Jahić, potvrdio je za BHRT da je zaprimio dopis iz Strazbura, ali je naglasio kako zbog proceduralnih pravila Suda ne može iznositi više detalja.


    "S obzirom na jasna pravila Europskog suda za ljudska prava u Strazburu, nikakve informacije ne mogu davati u javnosti. Molim za razumijevanje i strpljenje", kazao je Jahić.


    I iz Ureda zastupnika Vijeća ministara BiH pred Europskim sudom potvrđeno je da se predmet tek nalazi u početnoj fazi postupka, što dodatno ograničava mogućnost davanja informacija javnosti.


    "Predmet F.S. i Novalić protiv Bosne i Hercegovine upravo je zaprimljen u naš ured i još uvijek je u ranoj fazi. Zbog povjerljivosti postupka, ne možemo komentarisati ostale detalje", izjavio je Bojan Bajić, vršilac dužnosti zastupnika Vijeća ministara BiH pred Sudom u Strazburu.


    Pravni stručnjaci pojašnjavaju da, ukoliko Europski sud za ljudska prava utvrdi povredu prava, njegova odluka ne vodi automatski ka ponavljanju suđenja. Umjesto toga, postupak se vraća domaćem pravosuđu, koje treba otkloniti uočene nepravilnosti.


    "Uobičajena praksa je da se predmet vrati pravosudnim institucijama zemlje iz koje je došla apelacija. Tada se propusti koje je Sud u Strazburu prepoznao kao ozbiljne koriguju u daljem postupku", objasnio je advokat Vlado Adamović.


    Da je još prerano govoriti o krajnjoj odluci suda u Strazburu, smatraju i novinari koji prate pravosuđe i vladavinu prava u BiH.


    "Iako je Ustavni sud BiH utvrdio određene greške, to se dešava u stotinama predmeta i ne znači automatski da će Europski sud presuditi u korist apelanata. Prerano je za bilo kakve zaključke", rekao je Denis Džidić iz Balkanske istraživačke mreže BiH (BIRN).


    Ukoliko Sud u Strazburu utvrdi da je došlo do povrede prava, o tome će najprije biti obaviješten Ustavni sud BiH, koji potom svoju odluku dostavlja Sudu BiH. Na tom nivou može doći do poništenja ranije presude i eventualnog ponavljanja suđenja. Međutim, i u tom slučaju ishod postupka ne mora biti drugačiji – moguće je da nova presuda bude jednaka prethodnoj.


    Za sada, pravni proces u ovom predmetu je aktivan, ali bez konkretnih pomaka koji bi ukazivali na to šta će biti konačna odluka Europskog suda. Javnost će morati sačekati završetak procedure i službeni stav Suda u Strazburu.


    Možda će vam se svidjeti