Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će u narednih mjesec dana u RS biti otvoreno nekoliko inostranih fabrika.
"`Iskra` iz Slovenije je otvorila fabriku, a ovih dana treba da razgovaramo o novoj investiciji. U petak sam bio sa investitorom iz Slovačke koji ulaže 136 miliona evra u novu proizvodnju u Banjaluci. Imamo i ulagače iz Italije, u Bijeljini su locirani oni koji proizvodnju dislociraju iz EU", rekao je Dodik novinarima u Beogradu.
On je naveo da je RS ekonomski i politički stabilna, te podsjetio da je budžetski deficit na kraju prošle godine bio 0,4 odsto.
Navodeći da nizak deficit obično prati i veće zaduženje, Dodik je istakao da je zaduženje RS 32 odsto BDP-a.
On je ukazao na to da je prosječna plata u RS veća nego u Federaciji BiH, kao i da je niža cijena potrošačke korpe.
Povodom kritika opozicije da je vlast navodno dovela RS skoro u bezizlaznu situaciju, Dodik je istakao da rast BDP-a od 2,9 odsto "nije pao sa Marsa", te naveo da je RS prošle godine imala 2,8 milijardi investicija.
Predsjednik RS je rekao da je rast domaćeg proizvoda od 1,6 do 1,7 milijardi, te da se u RS povećavaju plate za 10 odsto, a policiji 40 odsto.
On je naveo da je dosta laži opozicije o tome da se RS navodno nalazi u bezizlaznoj situaciji.
"Kako objašnjavate da smo prije par dana emitovali 50 miliona obveznica, a da smo imali ponudu od 120 miliona. Da li mislite da su banke glupe i da pomažu one koji su propali? To je propalo samo u njihovim mozgovima", poručio je Dodik.
On je ukazao da predstavnici SDS-a i PDP-a, koji su potpisali koncesiju u slučaju "Viaduct", sada za posljedice optužuju vladajuću strukturu u RS.
"Ne Milorad Dodik i ovi ljudi, nego predstavnici SDS-a i PDP-a, koji su napravili jednu stvar po kojoj su se od nas svih ovih godina tražili enormni iznosi za poravnanje, a onda su otišli putem BiH na arbitražu u Americi koja nije bila predviđena ni u jednom sporazumu", rekao je Dodik.
On je istakao da je BiH prihvatila ovu arbitražu isključivo kako bi naštetila RS
"Ovo je pljačka RS, ali od onih koji su potpisali i dali koncesiju, a znali su da se ona ne može završiti. I veliko je pitanje kako je i ko u tome učestvovao", rekao je Dodik.
On je objasnio da se drugi segment slučaja "Viaduct" ogleda u tome što se BiH aktivno verifikovala kao strana, što nije bila i mogla je da to odbije, ali je prihvatila arbitražu, a zatim nije htjela da učestvuje u procesu, pa su zato ovako enormni iznosi sredstava.
"Nisu učestvovali u procesu zato što su se udružile jedna advokatska kancelarija iz Banjaluke i jedna iz Sarajeva i korumpirali (Mlađena) Mandića i neke druge. Taj Mandić je kadar SDS-a koji je bio u Pravobranilaštvu BiH, što, takođe, nije u skladu sa Ustavom", rekao je Dodik.
On je ocijenio da je i ovdje na djelu Orvelovski princip da je istina laž, a laž istina.