U Banjaluci je održan Međunarodni sajam inovatora, kreatora i stvaralaca, Inos mladih. Na sajmu je bio veliki broj učesnika iz BiH i susjednih zemalja.
Za jednu godinu dva dana potrošimo na podizanje i spuštanje roletni, kaže mladi inovator iz Bijeljine Uroš Bosiljčić. Podatak je to koji ga je, između ostalog, podstakao da napravi model pametnih roletni koje to rade same.
Bosiljičić kaže da bi to olakšalo i domaćicama koje moraju da vode računa o čistoći roletni.
"Pa svakako da bi, pogotovo ova opcija za pranje roletni , automatsko i ne bi morale, recimo kada odete na put da li je oluja i da li ste spustili roletne", kaže Uroš Bosiljčić.
Njegov kolega Slaven osmilio je robot bager, koji bi kaže poljoprivrednicima olakšao svakodnevnicu.
Euronews: Je li to može da iskopa samo baštu?
"Može da kopa krompir, samo ali ništa drugo."
Kuću koja na osnovu vaše glasovne komande gasi ili pali svjetlo ili bojler, otvara i zatvara vrata, osmislila je 17.godišnja Marina Bokur sa kolegama. No, ostavlja prostor za dalji razvoj pametne kuće, kao što je njeno samostalno čišćenje.
"To bi bilo malo teže, ali možda bi mogli da uparimo sa našim kolegama za čišćenje prozora", kaže Bokur.
Euronews: Tu je i pametna kanta, da li ona može sama da se prospe ili ja moram i dalje da nosim smeće?
"Vi morate sami da je prospete, ali ona bi vam rekla, kada bi to trebalo, ne bi došlo do toga da se kante pretrpaju i primarna namjena bi bila za kontejnere u gradu", kaže Bokur.
Međunaordni sajam inovacija Banjaluka (Izvor: Euronews.ba)
Na sajmu su predstavljeni i automobili koji bi potencijalno doveli do manjeg broja saobraćajnih nesreća, agregati uz pomoć kojih bi bilo manje aerozagađenje, inovacije iz medicine,obrazovanja, ali i modeli iz kreativne industrije.
Euronews: Da li misliš da će djevojke da više vole svijetleće gitare ili obične?
"Pa svijetleće gitare su svakako privlačnije, e sada zavisi na koji se način sviraju", kaže Filip Šušnjak, mladi inovator.
A ako vas je nekada iznervirao nervozni konobar, mladi inovatori iz Bijeljine, osmislili su robot konobara, koji je uvijek nasmijan i koji će uvijek čuti i zapamtiti svaku vašu narudžbu.
Iz Saveza inovatora Republike Srpske poručuju da su tehnološlke inovacije generator privrednog razvoja. S tim u vezi, cilj sajma je zadržati mlade stručnjake, ali i potencijalne buduće naučnike.
Pa tako 13.godišnji Aleksandar Stojčić, sebe vidi kao nekoga ko se bavi strujom.
Euronews: Jesi ti neki novi Nikola Tesla?
"Paa, nazvao bih se njegovim bratom", kaže Stojčić.
U eri kada se vještačka inteligencija razvija iz dana u dan, prostora za razvoj inovacija ima i u BiH, poručuju mladi inovatori, no potrebna su ulaganja ali i otklanjanje barijera. Strah od noviteta, posebno je kažu izražen kod starijih generacija. No, tehnologija, kako kažu, može biti samo pomoćni alat, a nikako zamijeniti radnu snagu.