Na današnjoj sjednici u Sarajevu, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, utvrdila je Prijedlog zakona o postupku prenosa prava vlasništva na nekretninama u vlasništvu FBiH, kantona, gradova i opština na područjima pogođenim prirodnim nepogodama. Ovaj zakon predviđa pravni osnov za dodjelu zemljišta i objekata fizičkim i pravnim osobama kojima je, uslijed prirodnih nesreća, onemogućeno korištenje vlastitih nekretnina.
Prema obrazloženju predlagača, zakon je neophodan zbog posljedica velikih prirodnih nepogoda koje su tokom jeseni 2024. godine pogodile Grad Konjic te opštine Kiseljak, Jablanica, Fojnica i Kreševo, uzrokujući ozbiljna oštećenja i uništenje stambenih i poslovnih objekata. Cilj zakona je omogućiti trajno rješavanje stambenog pitanja i revitalizaciju privrednog života na pogođenim područjima, kroz efikasan i zakonit prenos vlasništva na nekretninama, navode u Vladi FBiH.
Zakonom se predviđa izuzetak od važeće obaveze raspolaganja nekretninama putem javnog konkursa i po tržišnim cijenama, kako je propisano Zakonom o stvarnim pravima, te se jasno definišu procedure izmjene regulacionih planova, parcelacija i drugih pripremnih radnji.
Pored ovog zakona, Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, usvojila i Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o naftnim derivatima. Promjene su neophodne radi usklađivanja sa novom Odlukom o kvaliteti tečnih naftnih goriva koju je donijelo Vijeće ministara BiH. Novom odlukom uvode se viši standardi kvaliteta goriva, novi načini aditiviranja, kontrola LPG-a te proširen monitoring kvaliteta.
Izmjene će omogućiti usvajanje novog Pravilnika o utvrđivanju kvaliteta naftnih goriva, čime će se stvoriti uslovi za punu implementaciju evropskih direktiva i unaprijediti zaštita potrošača, ali i zaštita okoliša. Trenutno se monitoring kvaliteta ne provodi jer postojeći zakon i pravilnik referiraju na odluku koja je već stavljena van snage.
Oba prijedloga zakona upućena su u Parlament Federacije BiH sa zahtjevom za razmatranje po skraćenom postupku.