Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

U FBiH se osniva Vijeće penzionera

    Deponije smeća su problem širom BiH, ne samo kad se zapale

    Smeće (Izvor: Pexels)
    Ž.S./Euronews.ba
    Objavljeno

    Požari koji je zahvatili deponiju kod Trnova u blizini Sarajeva i gradsku deponiju u Brodu osvijetlili su problem nedovoljnih kapaciteta zaštite od požara već i divljih deponija, ali i načina skladištenja smeća na onim legalnim i onima koje se smatraju legalnim.

    ADVERTISEMENT

    Štab za vanredne situacije opštine Brod proglasio je sinoć vanrednu situaciju na području nekoliko mjesnih zajednica zbog "ozbiljnog rizika od zagađenja životne sredine", uzrokovanih požarom na Gradskoj deponiji.


    Prošle nedjelje gorjela je deponija kod Trnova, kojom upravlja lokalno komunalno preduzeće, ali koja prema tvrdnjama eko aktivista nema potrebne dozovole, a dim od požara pravio je probleme u Sarajevu i Istočnom Sarajevu.


    U cijeloj BiH postoji veliki broj divljil ili polu-legalnih deponija i odlagališta otpada.


    U Izvještaju revizije učinka "Funkcionisanje sistema za upravljanje komunalnim otpadom" Glavne službe za reviziju javnog sektora RS iz 2023. godine piše da se u RS se nalazi oko 270 nelegalnih deponija, a da 30 odsto stanovništva u RS još nije obuhvaćeno redovnim uslugama sakupljanja i odvoza komunalnog otpada.


    Na tim divljim deponijama, zaključili su revizori, baca se sve, od komunalnog, građevinskog, poljoprivrednog, pa do industrijskog, medicinskog, električnog i elektronskog i životinjskog odpada.


    “Provedeni intervjui sa predstavnicima jedinica lokalne samouprave i komunalnih preduzeća pokazuju da je veoma teško ukloniti divlju deponiju, tj. pravilo je da se divlja deponija na istom mjestu konstantno obnavlja”, napisali su revizori.


    Opštinske deponije nisu u mnogo boljem stanju je se “komunalni otpad uglavnom odlaže bez neophodnog plana i reda, na nesanitarni način, tj. u većini slučajeva se ne sabija i svakodnevno ne prekriva inertnim materijalom, tako da je otpad izložen vjetru, atmosferskim padavinama, ali i štetočinama”.


    Glavna služba za reviziju javnog sektora RS zaključila je da većina opštinskih deponija ne posjeduje potrebne dozvole.


    U Centru za životnu sredinu iz Banjaluke kažu da ne postoje tačni podaci o broju nelegalnih deponija u cijeloj BiH.


    U jednoj njihovoj publikaciji, "Procjena napretka u oblasti zaštite okoliine u Bosni i Hercegovini" za period 2022-2023 navodi se prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u Federaciji BiH ima ukupno 45 odlagališta otpada, a oko 1.800 divljih deponija.


    “Različiti izvori daju podatke o tome da se u FBiH trenutno nalazi oko 1.800 divljih deponija (ilegalnih, nekontrolisanih odlagališta otpada). Ovaj podatak je uznemirujući, posebno kada se uzme u obzir da je jedan od ciljeva EU politike u ovoj oblasti da se količina otpada koji se odlaže spusti na nivo do 10% u relativno kratkom roku”, navodi se u publikaciji.


    Trenutno su u Federaciji BiH izgrađene i rade četiri regionalne deponije (u Sarajevu, Livnu, Mostaru i Zenici) i na njima se deponuje otpad iz ukupno 24 opštine. Pored toga, još devet opština trenutno svoj otpad vozi na regionalne deponije u Republici Srpskoj.


    Prema podacima Federalne Strategije za zaštitu okoliša, više od 1/3 opština iz Federacije BiH, koje učestvuju sa preko 50% ukupnog komunalnog čvrstog otpada, trenutno odlaže otpad na regionalne deponije, a ostale svoj otpad još odlažu na divlja odlagališta ili nesanitarne opštinske deponije.

    .


    Možda će vam se svidjeti