Republika Srpska je krenula putem donošenja novog Ustava, čiji je nacrt usvojen u Narodnoj skupštini RS, ali bez dvotrećinske većine. Raspakivanje postojećeg najvišeg pravnog akta bi moglo dovesti, smatraju pojedini analitičari i do raspakivanja Dejtona. To bi, po mnogima u ovom geopolitičkom trenutku za Republiku Srpsku bilo opasno, a označilo bi i moguću prijetnju još većom izolacijom, stava i neki opozicioni političari. Vlast pak, vrijeme smatra itekako povoljnim.
U radnoj verziji teksta novog Ustava RS ukinuta je smrtna kazna, glavni grad postaje i zvanično Banjaluka, prestonica Istočno Sarajevo, Pale, ali se i vraća Vojska RS, te pominje pravo na smoopredjeljenje uz mogućnost stvaranja konfederacije ili federacije sa drugom državom, ili grupom država. Uz sve to najavljuje se ukidanje Vijeća naroda, te funkcija potpredsjednika RS.
Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić ipak smatra da baš u ovom geopolitičkom trenutku Republika Srpska upravo donošenjem zakona staje u zaštitu građana.
"U ovom ružnom vremenu, potpunog haosa na mnogim mjestima, ne mislim ja samo na Siriju i Ukrajinu nego i u okolini, u ovom dobu geopolitičke raspodjele moći i u ovom preraspoređivanju, dužnost svakog pametnog i odgovornog čovjeka je čuva i učvršćuje društvo, državu i republiku u kojoj živi da bi u svim budućim izazovima prošla bez štete i zaštitila svoje građane, a mi u RS želimo da zaštitimo građane sve u BiH da niko ne bude izložen bilo kakvoj neprijatnosti, a budući da trpimo torturu i da je to svima jasno i da ce to biti ozbiljna tema i u Americi i u Evropi, vidjećete kako se to vrijeme mijenja, a da trpimo torturu, trpimo i na tu torturu nismo uzvratiti silom nego zakonima" rekao je Stevandić.
Sa druge strane, predstavnici opozicije u RS, najnovije poteze vlasti ovog entiteta, nazvale su "ludilom" koje može imati, kako kažu, posljedice. Poslanik SDS-a u NSRS Ognjen Bodiroga osvrnuo se na činjenicu da su se istaknuti evropski i svjetski predstavnici usprotivili ovakvom djelovanju vrha vlasti u RS, naglašavajući da upravo zbog toga nije najbolji trenutak za donošenje novog Ustava RS.
Ustav RS ( Izvor: Glas Srpske )
"Ulazimo u avanturu koju niko ne podržava, u ovom ja moram reći protivustavnom djelovanju, protiv Ustava RS i BiH, vidjeli ste izjave Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, čak i na neki način neke riječi su upotrebljene prema predsjedniku RS od strane kongresmena Ann Wagner, a koje jednostavno nikako da opamete ovu vlast da ne idu dalje u ovu avanturu i ja sam i juče rekao da nije vrijeme da se ovako bitan i najveći pravni dokument na neki način servira poslanicima u vrijeme kada je ovo društvo duboko podijeljeno" istakao je Bodiroga.
„Dodikov promašaj u procjeni geopolitičkih kretanja“
Slično mišljenje dijeli i politički analitičar Enver Kazaz iz Sarajeva koji kaže da je polaganje nade u to da će se dolaskom Donalda Trumpa na mjesto predsjednika SAD-a, američka politika prema RS promijeniti, bila pogrešna. Republika Srpska, prema riječima Kazaza već ima negativan imidž u svijetu koji posljednjim odlukama, kako kaže, može biti samo dodatno pogoršan.
"Radi se o promašaju u procjenama geopolitičkh kretanja onih ljudi koji savjetuju Dodika, njegov savjetnički tim je u nekom prošlom dobu i još uvijek vjeruje da bi Trumpova administracija otvarala žarište na Balkanu, to njima ne treba, ne treba ni Evropi i time je RS još više izolirana, i sa veoma negativnim imidžom u svijetu, taj se entitet doživljava kao opasnost po stabilnost Evrope, ja moram reći da građani RS su u ovom trenutku su veoma razumni, ne postoji podrška Dodiku da ide do kraja, sva ta izoliranost Dodika na međunarodnom planu pokazuje da te politike neće ostati nekažnjene, vidjećemo kako će se odvijati proces tog kažnjavanja, ali jasno je da Dodik više nema alternative i izlaza" rekao je Kazaz.
NSRS ( Izvor: Euronews.ba )
Kazaz kaže da raspakivanje Ustava RS znači raspakivanje Dejtona, što ocjenjuje posebno opasnim.
"Ideja ukidanja Vijeća naroda u RS pretvorilo bi taj entitet u društveni prostor u kojoj se asimiliraju drugi narodi i ostaju bez ikakvih prava, to posjeća na ono što zovemo nacionalno čistim državama kakve danas ne postoje u svijetu i to je opasno po građane RS, a onda i po BiH" istakao je Kazaz.
U RS još vjeruju u Trumpa
Bojan Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose Banjaluka, ipak ocjenjuje, da se u posljednjim izjavama Marca Rubia, američkog državnog sekretara, a u vezi aktuelne političke situacije u BiH, prepoznaje promjena.
"Imali smo priliku da kroz dvije izjave američkog državnog sekretara da čujemo jednu drugu vrstu pristupa u odnosu na ranije, ni u jednom trenutku Marco Rubio nije spomenuo ni OHR koji treba da reaguje ni EU koja treba da se uključi ni Savjet za implementaciju mira koji suštinski kao neformalno tijelo u Dejtonskoj strukturi i ne postoji, prosto čovjek je uputio na jednu jedinu stvar na kojoj i ovdje se potencira, a to je dijalog političkih aktera u BiH, što znači da mi svoje probleme treba da rješavamo tako što ćemo sjesti za sto i gledati u kom pravcu da idemo da nađemo neko rješenje koje ja zadovoljavajuće za sve, da se neke institucije u BiH koje su možda sporne, reorganizuju na neki drugi način" kaže Šolaja.
Šolaja naglašava da je izmjena Ustava demokratska procedura koja treba da dovede do boljeg funkcionisanja društva. Prema njegovim riječima, BiH je moguća jedina onakva kakva je dogovorena u Dejtonu, naglašavajući potrebu za dijalogom i kompromisom, posebno sa političkim predstavnicima iz FBiH. Međutim, dok predstavnici iz RS pozivaju na izvorni Dejton, političari iz FBiH, ovakve poteze vlasti u RS ocjenjuju upravo antidejtonskim, pa se i prije pokušaja bilo kakvog razgovora, isti prekine.
RS želi ista prava kao FBIH: Konfederacija sa Srbijom u novom Ustavu
NSRS je usvojila Nacrt novog ustava Republike Srpske, kao i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, po hitnom postupku. Lider SNSD-a Milorad Dodik naveo je da je se aktuelnoj generaciji pruža prilika da donese novi ustav, a da je on činio onu koja je donijela prvi ustav RS.
Istakao je da ustav nikada nije avanturizam, niti dokument koji se donosi na brzinu. Priznao je da zna da će da donošenje ustava biti potrebne dvije trećine poslanika. Kako je rekao, novi ustav je koncipiran tako da obriše sve amandmane koje je nametnuo Wolfgang Petritsch, koji ga je "skrnavio do mjere da on više nije volja naroda već stranca".
"FBiH ima pravo na konfederalni odnos s Hrvatskom, dok Republika Srpska ima pravo na specijalne veze sa Srbijom. Naše je pravo manje od onoga što ima FBiH, i želimo imati isto pravo na konfederaciju sa Srbijom", istakao je Dodik.