Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i portparol SNSD-a Radovan Kovačević govorio je za Euronews o aktuelnim političkim temama.
Odgovarajući na pitanje Euronewsa u evropskom putu BiH, Kovačević je rekao kako smatra da evropski put, nažalost, jeste prekinut, a da su za to krivi postupci "neizabranog stranca Christiana Schmidta i postupci bošnjačke političke komponente u Parlamentarnoj skupštini i Savjetu Evrope, odnosno, nekadašnjih partnera na nivou vlasti u Bosni i Hercegovini."
"Dakle, da nije bilo tih procesa kojih je bilo, prvo, Schmidtovog vanustavnog uzurpiranja prava da interveniše u zakonodavni proces u Bosni i Hercegovini, zatim i tih odluka trojke da oni prekidaju saradnju sa nekim, mi bismo već davno imali otvorene pristupne pregovore, dakle već davno bi bila održana međuvladina konferencija, već davno bi bili usvojeni svi zakoni, već davno bi bio imenovan glavni pregovarač i vjerovatno bismo već i napredovali u tom postupku pregovora".
Navodi da je Zakon o sudu davno dogovoren, a ono što je ostalo kao nedogovoreno bilo sjedište suda, gdje je SNSD insistirao da sjedište Apelacionog odjeljenja suda bude u Banjaluci, a da je postojala saglasnost među partnerima da sjedište u svakom slučaju bude u Republici Srpskoj.
Kovačevićevo ime dovođeno je u vezu sa pozicijom glavnom pregovarača BiH sa Evropskom unijom. On kaže da nikad nije potvrdio da je zainteresovan za tu funkciju, ali da ga evropske integracije zanimaju.
"Evropska budućnost Republike Srpske i Bosne i Hercegovine jeste nešto što mene zanima, jako mi je žao što je ovo sve ispalo na ovaj način i što na kraju će najviše ispaštati Bosna i Hercegovina, pa i Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine i svi naši građani, ali mislim da je jako bitno da se jasno kaže da to nije odgovornorst RS", kaže Kovačević.
Kovačević navodi da je više puta pitao ljude iz EU pitao kako može "neki stranac mimo ustava, protiv ustava, protiv demokratskih institucija i demokratski izabranih predstavnika građana i naroda u demokratskim institucijama donositi zakone, odluke i vršiti direktan politički progon?".
"Da li je to vladavina prava? Kojeg klastera je to dio u pregovorima za Evropsku uniju? Gdje je u kojoj zemlji članici Evropske unije," upitao se.
"Ne postoji veći licemjeri od toga da BiH ne može da uđe u Evropsku uniju sa kancelarijom visokog predstavnika, a da može da ide prema Evropskoj uniji sa kancelarijom visokog predstavnika. To je licemjerje koje je nezamislivo," dodao je Kovačević.
Što se tiče sjednice SB UN o BiH, Kovačevićevo mišljenje je da ovaj put nije bilo podrške ni spomena Christiana Schmidta od strane SAD i da je tamo jasno rečeno da je jedini izlaz iz krize dijalog ključnih političkih faktora u BiH.
"Trebalo bi da se analizira filigranska, ali opet ogromna promjena u narativu koji je došao iz SAD, koji su prije znali po 15 puta da spomenu Dodika kao krivca, a ovaj put nijednom. Schmidta nisu pomenulu nijednom. Data je podrška kancelariji OHR-a, ali u skladu sa Aneksom 10," dodao je Kovačević.
U vezi pokušaja formiranja nove vlasti na nivou BiH Kovačević je rekao da "bošnjačke stranke žele da postave Nebojšu Vukanovića (Lista za pravdu i red) za ministra bezbjednosti."
"Iza tog prijedloga stoji potpis bošnjačkih stranaka u ime Srba i Republike Srpske. Oni pokušavaju na nametnu svoju volju Srbima i Republici Srpskoj. Niko ko ima bilo kakve patriotske osjećaje prema Republici Srpskoj neće podržati izbor Nebojše Vukanovića za ministra bezbjednosti u Savjetu ministara," rekao je delegat SNSD-a u Domu naroda RS Radovan Kovačević.
On je naveo da SNSD smatra ako neko ko ima podršku od 1,5 odsto građana Republike Srpske bude izabran na poziciju u ime RS da je to jasan napad na Republiku Srpsku.
Kovačević je naveo da su građani Republike Srpske veoma nedvosmisleno izabrali SNSD i partere SNSD-a i na posljednjim parlamentarnim izborima, a posebno na proteklim lokalnim izborima koji su posljednji presjek koji pokazuje šta je ono što građani Srpske misle.
"Ako to pogledate onda se vidi da Vukanović ima jedva 1,5 odsto podrške, a da SNSD-a ima podršku 65 odsto građana Republike Srpske. Јa mislim da su tu stvari potpuno jasne," konstatovao je Kovačević.
Komentarišući političku platformu koju su stranke opozicije iz RS potpisale sa strankama Trojke u FBiH, Kovačević izjavio je da ne zna da je iko ikada iz Republike Srpske na tako perfidan i manipulativan način atakovao na Srpsku kao što su to tri opozicione stranke koje su sa federalnom "trojkom" potpisale platformu
Kovačević je ocijenio "pokušajem bijedne manipulacije to što opozicija iz Republike Srpske prihvata sarajevski narativ o potrebi za nekakvom platformom za mir."
"Ne želim da komentarišem dokument ni njegov sadržaj jer smatram da je besmisleno da se tako nešto 'platforma za mir'. Valjda je svima jasno da nema rata u BiH da bi potpisivao platformu za mir!? Mi iz Republike Srpske konstantno ponavljamo da nema ugrožavanja mira i bezbjednosti, već da imamo političku, ustavnu i krizu nadležnosti, što se može riješiti samo dijalogom," istakao je Kovačević za Euronews.
On je ukazao da se platforma upućuje svima, osim onim koji su većinski izabrani za predstavnike Republike Srpske.
"Poruka toga je da su Srbi krivi za krizu, ne Schmidt, bošnjačka politika unitarizacije i oni koji nasrću na zagaranovana prava Srba i Republike Srpske," naglasio je Kovačević.
Komentarišući odbijanje federalne "trojke" na sastanak koji danas u Doboju organizuje predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, Kovačević je rekao da kada predstavnici "Trojke" kažu da neće pregovarati sa predsjednikom Republike Srpske, to znači da kažu da ne žele da pregovaraju sa Srpskom.
"Ustav Republike Srpske koji je usklađen sa Ustavom BiH kaže da je predsjednik Republike neko ko "izražava državno jedinstvo Republike Srpske' ", naveo je Kovačevć.
Šta je Kovačević rekao o političkoj krizi u Domu naroda i pokušajima smjena kadrova SNSD-a pogledajte u intervjuu.