Dijalog, stabilnost, ravnopravnost i suverenitet, kraj spoljnog uplitanja, evropski put, to su sve tačke Deklaracije koju su SNSD i stranke u koaliciji sa njom poslale ostalim parlamentarnim partijama u BiH.
Predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik juče je, nakon sastanka u Doboju, na koji su došli samo predstavnici iz vladajuće koalicije u RS, rekao da su svim strankama dostavili deklaraciju kao osnovu za raspravu u okviru dijaloga.
Radi se o "Deklaraciji o uređenju odnosa u Bosni i Hercegovini" koja sadži sedam tačaka. Delegat SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je danas da je dijalog jedini put za izlaz iz krize.
“Mi smo potpuno svjesni da je dijalog ključnih unutrašnjih faktora u BiH - predstavnika tri ravnopravna konstitutivna naroda i dva ravnopravna entiteta - na bazi Ustava BiH, jedini put za izlazak iz krize i jedini put za stabilnu budućnost. Isto tako, svjesni smo i da bez preuzimanja punog suvereniteta i bez odlučnog odbacivanja stranog uplitanja, nema stabilne budućnosti za BiH”, kazao je Kovačević na mreži X, iz objavu navedene Delegacije.
Kako kaže, ostaju opredijeljeni za evropski put BiH, ali uz jasnu vidljivost Republike Srpske i uvažavanje ustavne strukture i poretka BiH.
“Na kraju, bjegunci od dijaloga moraju znati da ne mogu i nemaju gdje pobjeći. Mogu bježati koliko hoće, ali će problemi ostati. Кoliko god se zavaravali, bez nas nije moguće pronaći izlaz iz krize”, istakao je Kovačević.
U prvoj tački Deklaracije se navodi da “politički akteri u BiH naglašavaju potrebu za otvorenim dijalogom kao osnovom odgovornog političkog djelovanja i stabilnosti BiH”.
Privrženost očuvanju stabilnosti na osnovu principa ravnopravnosti i poštovanja svih konstitutivnih naroda i dva entiteta, to je osnov druge tačke Deklaracije.
U tački tri se navodi da tri konstitutivna naroda i svaki od dva entiteta imaju pravo na ravnopravno političko predstavljanje i učešće u donošenju odluka na svim nivoima vlasti. Insistira se na dosljednom poštovanju ustavne strukture BiH i izbjegavanju jednostranih akcija koje bi mogle destabilizovati unutrašnji poredak.
SNSD u tački četiri traži okončanje spoljnog uplitanja. Vrijeme je, kako kažu, da BiH preuzme svoj suverenitet.
“Odluke koje se tiču unutrašnjih pitanja BiH mogu donositi isključivo legitimni predstavnici izabrani na slobodnim i demokratskim izborima, institucije na svim nivoma u skladu sa UStavom BiH, Ustavom FBiH i Ustavom RS. Posebno se osuđuju svo oblici pritiska ili uplitanja od strane međunarodnih institucija, organizacija ili pojedinaca koji nisu predviđeni ili nisu izabrani u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom”, piše u tački četiri.
Tačka pet se odnosi na evropski put BiH i reforme, dok tačka šest potencira usvajanje Izbornog zakona, kao i dogovor u vezi sa evropskim pitanjima - EU Plan rasta za zapadni Balkan, dva zakona iz oblasti pravosuđa, izbor glavnog pregovarača BiH sa EU. Tu je i zakon o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, koji još uvijek nije usvojen u Predsjedništvu BiH.