Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Vukanović za Euronews: Ne pristajem na Čovićeve "testove lojalnosti"

    Salkić za Euronews: Prije poziva na razgovore Dodik treba da razgovara sa Tužilaštvom

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Poslanik Stranke demokratske akcije u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ramiz Salkić u Intervjuu dana za Euronews BiH govorio je o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH, predsjedniku RS Miloradu Dodiku, visokom predstavniku Christianu Schmidtu...

    ADVERTISEMENT

    Salkić je komentirao govor Dodika u NSRS u kojem je predsjednik RS pozvao na dijalog RS i Federacije BiH o izmjenama ili modeliranju Dejtona.


    "Prije bilo kakvog poziva na razgovore i dogovore, Milorad Dodik treba otići tamo gde je ranije pozvan na razgovora, a to je Tužlaštvo Bosne i Hercegovine. Treba otići u Tužlaštvo BiH, dati izjavu i da razjasni okolnosti za ono što mu se stavlja na teret. S druge strane bilo bi važno da prije bilo kakvih razgovora, Narodna skupština uradi svoj dio posla, imenuje sudije Ustavnog suda Bosni i Hercegovine, što je u skladu sa Dejtonom.


    Takođe, veoma bi važno bilo da u skladu s Aneksom 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, ovaj entitet ne provodi sistemsku diskriminaciju nad Bošnjacima, već da u skladu sa Aneksom 7 i odredbama, omogući ljudima koji se vratili da žive bez bilo kojeg oblika diskriminacije, vrijeđanja, ponižavanja, čemu su izloženi svi ovi godina," rekao je Salkić


    "Svi su problemi ovdje"


    Salkić tvrdi da su vi su problemi "ovde" (U Republici Srpskooj), zato što se, kako kaže, ne poštuje Ustav BiH i zato što predsednik RS obmanjuje javnost.


    "Kada Narodna skupština, Vlada i presjednik RS počnu poštovati poruke Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovinu, da Narodna skupština pri tome ne donosi zakone koji ruše zakone BiH, radi antiustavne aktivnosti, prestanu negirati presude Međunarodnog krivićima suda za bivšu Jugoslaviju, prestanu negirati genocid,prestanu veličati ratne zloćince i time stvarati sliku među mladim ljudima da je heroj biti ratni zloćina, onda nećemo imati problema", rekao je.



    O državnoj imovini


    Komentirao je i dio jučerašnjeg Dodikovog govora koji je govorio o bogatstvu i prirodnim resursima Republike Srpske, te da zapravo iza svega stoji pitanje nadležnosti nad državnom imovinom. Dodik je jučer spomenuo i mogućnost za razgovor i sa SAD-om, Rusijom, Kinom, Mađarskom. 


    "Ništa novo od Milorada Dodika. On ovde hoće da razgovara sa svima o svemu koji među sobom ne mogu razgovarat ni oko čega. Dakle, da nemate animoziteta, pa ne bi bilo problema u svijetu. Nije to imovina Republike Srpske. To je imovina Bosne i Hercegovine. I u tomu kontekstu, ona jeste i imovina Republike Srpske, ali ne samo imovina RS. On samo stvara sukobe, stvara neprijatelje, stvara negativno okruženje i za razvoj biznisa i za ostanak ljudi da žive ovde, na ovim prostorima, sa tendencijom da se sve to iskomplikuje i da se ugrozi mir i stabilnost", rekao je Salkić. 


    O visokom predstavniku


    Salkić je govorio i o statusu visokog predstavnika Christiana Schmidta.


    "Lično imam ogromno razočarenje što nijedan visoki predstavnik nije sebi dao za pravo da uradi nešto u ovom entitetu u smislu otklanjanja sistemske diskriminacije Bošnjaka. Bošnjaci su od momenta kad su se vratili ovdje izloženi različitim oblicima sistemske diskriminacije. Nikada nismo dobili da nam se vrati statusna prava koja smo imali prije progona. A OHR i visoki predstavnici nisu nikad tome pridavali ozbiljnu pažnju. Bilo je visokih predstavnika koji su radili svoj posao, bilo je viskih predstavnika koji nisu radili svoj posao. Lajčak je uveo praksu da visoki predstavnici ne rade ništa u BiH i od tada mi imamo visoke predstavnike u formi fikusa, koji su bili tu, statirali, gotovo da nisu ništa radili. Da su bili aktivni kao oni što su bili prije Lajčaka, mi danas ne bismo bili u ovoj situaciji", tvrdi, između ostalog, Salkić. 


    O Ustavu RS


    Što se tiče rada NSRS, odnosno namjere donošenja novog Ustava RS, Salkić smatra da je on "nakaradan".


    "Dakle, potpuno je jasno da je ambicija vlast ovom entitetu da Bošnjake i Hrvate izbaci iz procesa odlučivanja. Čak i da dobije dvije trećine u Narodnoj skupštini, on neće proći ocjenu stavnosti pred Ustanovnim sudom Bosne i Hercegovine", rekao je.


    Smatra da se opozicija u Republici Srpskoj ponekad "čudno ponaša."


    "Vidjeli smo da su nasjeli na provokaciju i podržali su veto Željke Cvjanović koji nije imao nikakvog smisla, koji je predstavio zloupotrebu tog mehanizma u smislu zaštite interesa entiteta, jer tim zaključcima nisu ugroženi interesi entiteta. Možda su neki zaključci usmjereni na pozivanje nekih da budu procesuirani, ali to nisu interesi entiteta. Ne vidim šta je interes entiteta da Milorad Dodik ne bude ispitan pred Tužiloštom Bosne i Hercegovine. Stranke iz Federacije ne mogu pomoći opoziciji da preuzme vlast u NSRS, oni moraju imati većinu unutar političkih subjekta", navodi Salkić.


    O vezi Dodika i Čovića


    Salkić kaže da je za trenutno nemogućnost promjene vlasti ključna blokada HDZ-a, tj. predsjedavajuće Savjeta ministara Borjane Krišto i lidera stranke Dragana Čovića.


    "Nisam vidio da su se bunili kada je visoki predstavnik suspendovao Ustav Federacije kako bi se mogla formirati vlada FBiH bez SDA koji je legitimna politička snaga. Dakle, jasno je da je ovde Čović frustriran, da je izrevoltiran ili možda ima informacije o ambicijama visokog predstavnika da poduzme neke korake u budućnosti radi rješavanja ove situacije. Ono što je ogromna opasnost za Bosnu i Hercegovinu i za sve građane i što može u budućnosti uticati na neke dobre političke odnose između Bošnjaka i Hrvata u Federaciji jeste ta neprekosnovena i ogromna ljubav Milorada Dodika i Dragana Čovića, koji snažno podržava Dodika, a koji optužuje Bošnjake", zaključuje Salkić.


    Opširnije u video prilogu.

    Možda će vam se svidjeti