Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Južnokorejsko tužilaštvo zatražilo pritvor za bivšeg predsjednika

    Kina ograničila uvoz medicinskih aparata iz EU

    (Izvor: AP Photo/Ng Han Guan)
    Euronews.ba/Srna
    Objavljeno

    Kinesko Ministarstvo finansija saopštilo je da ograničava uvoz medicinskih uređaja iz EU čija vrijednost prelazi 6,3 miliona dolara.

    ADVERTISEMENT

    Kina je danas uvela recipročne mjere kompanijama iz Evropske unije (EU) na prethodnu zabranu kineskim firmama da u EU učestvuju na velikim javnim tenderima za medicinsku opremu.


    Kinesko ministarstvo finansija je u saopštenju navelo da će kompanije iz Evropske unije, sa izuzetkom "onih sa evropskim kapitalom sa sjedištem u Kini, morati biti isključene" iz porudžbina vrijednih preko 45 miliona juana (6,3 miliona dolara), prenosi RSE.


    Kineski ministar vanjskih poslova Vang Ji je prošle nedjelje posjetio sedište EU, kao i Francusku i Njemačku, u pokušaju da poboljša odnose sa blokom od 27 članica.


    Međutim, duboki problemi ostaju oko ekonomskih veza uključujući ogroman trgovinski deficit od 357,1 milijardi dolara između Kine i EU.


    Kineska zabrana, koja stupa na snagu 6. jula, pokriva širok spektar proizvoda, od protetskih sredstava i dijelova do medicinskih mašina i hirurških instrumenata.


    Pekinško ministarstvo finansija je takođe preciziralo da udio proizvoda iz EU ne može biti veći od 50 procenata u ponudama neevropskih kompanija.


    Evropska komisija je u junu odlučila da isključi kineske kompanije iz ugovora o javnim nabavkama EU za medicinske uređaje vrijedne preko pet miliona eura (5,8 miliona dolara).


    Evropska komisija je tada saopćila da je zabrana reakcija na "dugogodišnje isključivanje medicinskih uređaja proizvedenih u EU od strane Kine iz kineskih vladinih ugovora".


    Prema navodima Brisela, nešto manje od 90 procenata ugovora o javnim nabavkama medicinskih uređaja u Kini "bilo je predmet mjera isključivanja i diskriminacije" protiv firmi iz EU.


    "Kina je više puta, kroz bilateralni dijalog izrazila spremnost da riješi ove sporove na odgovarajući način kroz konsultacije, dijalog i bilateralne aranžmane u oblasti javnih nabavk", saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine u posebnom saopštenju.


    Tokom posljednje tri godine, Brisel i Peking su se sukobili u nizu ekonomskih sektora, uključujući električne automobile, željezničku industriju, solarne panele i vjetroturbine.


    Možda će vam se svidjeti