Euronews istražuje u kojim je zemljama u Evropi relativno lakše pokrenuti novi biznis, s obzirom na trenutno ekonomsko okruženje.
Eskalacija trgovinskih tenzija između EU i SAD-a, kao i EU i Kine, dovela je do rastuće poslovne, ekonomske i finansijske nestabilnosti u posljednjih nekoliko mjeseci.
Visoka inflacija i relativno visoke kamatne stope također su doprinijele rastućoj neizvjesnosti, dok je kriza troškova života koja se primjećuje u nekoliko dijelova Evrope smanjila početni kapital.
Stoga, odabir u kojoj evropskoj zemlji pokrenuti novi biznis trenutno može izgledati kao posebno težak zadatak.
Međutim, i dalje postoji svijetla tačka za osnivače, jer se EU više fokusira na povećanje domaće proizvodnje robe i usluga, u pokušaju da smanji svoju ovisnost o stranim zemljama.
To uključuje prihvatanje većeg broja malih i srednjih preduzeća (MSP) nudeći niz programa finansiranja i podrške kao što su EIC Accelerator, Horizon Europe, Women TechEU, EIC STEP Scale Up, Connecting Europe Facility (CEF) i drugi.
EU također ima nekoliko alata za znanje kao što su Your Europe Business Portal, Enterprise Europe Network i Erasmus for Young Entrepreneurs.
Prema podacima Evropske komisije, EU ima oko 35.000 startupova u ranoj fazi u 2025. godini.
Koliko je lako poslovati u bilo kojoj zemlji znači uzeti u obzir nekoliko ključnih faktora. Indeks Svjetske banke o lakoći poslovanja klasifikovao ih je u 10 parametara. To uključuje:
-Pokretanje biznisa
-Dobijanje građevinskih dozvola
-Dobijanje električne energije
-Registracija imovine
-Dobijanje kredita
-Zaštita manjinskih investitora
-Plaćanje poreza
-Prekogranična trgovina
-Sprovođenje ugovora
-Rješavanje insolventnosti
Euronews istražuje gdje bi u Evropi osnivači mogli imati relativno lakše vrijeme za pokretanje poslovanja u trenutnom ekonomskom okruženju.
Estonija
Estonija je jedna od najgostoljubivijih zemalja EU za strane osnivače, nudeći vrlo pro-poslovni pravni i ekonomski okvir, a istovremeno je visoko digitalizirana.
Njen program e-rezidentstva omogućava nerezidentima da registruju svoje kompanije online, dok digitalno zadovoljavaju svoje poslovne potrebe. Također im omogućava korištenje nekoliko estonskih vladinih usluga iz bilo kojeg dijela svijeta.
I druge poslovne transakcije, poput podnošenja poreza i bankarskih transakcija, mogu se obavljati online.
Prema Invest in Estonia, potrebno je 15 minuta za osnivanje kompanije, a 98% preduzeća se osniva online.
Poreski sistem zemlje podstiče reinvestiranje, a istovremeno ne naplaćuje porez na zadržanu dobit. Estonija također ima relativno nisku birokratiju, što olakšava osnivanje preduzeća, a istovremeno koristi prednosti jedinstvenog tržišta EU i strateški je locirana i za baltička i za šira evropska tržišta.
S obzirom na trenutne geopolitičke turbulencije koje se trenutno primjećuju, posjedovanje poslovanja nezavisnog od lokacije moglo bi se pokazati kao velika prednost za nove osnivače.
Irska
Republika Irska je još jedan popularan izbor za pokretanje biznisa u Evropi, zbog toga što je visoko razvijena i digitalno razvijena ekonomija s visokim prihodima. Prema 1Office-u, korištenje pametnih telefona dostiglo je 90%, a pristup internetu u domaćinstvima također dostiže 92%, što postavlja dobru osnovu za poslovanje s tehnološkim i digitalnim proizvodima.
S obzirom na to da Enterprise Ireland svake godine ulaže u oko 200 startupova, zemlja šalje vrlo snažnu i dobrodošlicu poduzetnicima širom svijeta.
Prema studiji Svjetske banke "Doing Business in the European Union 2020: Ireland", nekoliko irskih gradova visoko se kotira po mnogim od gore navedenih parametara. Preduzeća u Corku mogu vrlo brzo provoditi ugovore i nesmetano dobiti struju. Dublin se također dobro snalazi u vezi s ove dvije stvari, kao i s pokretanjem biznisa. Waterford je najefikasniji u izdavanju građevinskih dozvola, dok je Galway najbolji u registraciji imovine, kao i u pokretanju biznisa.
Irska, kao članica Evropske unije, OECD-a i eurozone, te korištenje eura i engleski kao jedan od glavnih jezika, nudi vrlo atraktivne faktore za evropske poduzetnike.
Poduzetnicima iz Velike Britanije, Islanda, Norveške, Švicarske i EU nisu potrebne nikakve dozvole ili vize za osnivanje poslovanja u Irskoj. Zemlja također olakšava osnivanje i registraciju kompanija na daljinu za građane izvan EU.
Također ima jednu od najnižih stopa poreza na dobit preduzeća u svijetu od 12,5% i Ugovor o dvostrukom oporezivanju sa oko 72 zemlje do sada.
Iako se Irska u posljednje vrijeme bori sa stambenom krizom, koja je uticala i na preduzeća i strane radnike, zemlja i dalje ima mnogo toga da ponudi novim poduzetnicima.
Bugarska
Bugarska je veoma popularno novo poslovno središte u istočnoj Evropi zbog relativno niske birokratije potrebne za osnivanje kompanije, što traje samo nekoliko sedmica. Administrativni troškovi su također vrlo niski u poređenju s većinom Evrope, kao i porez na dobit preduzeća koji iznosi samo 10%.
Strane kompanije nemaju zakonskih ograničenja za kupovinu zemljišta u državi i moraju platiti samo operativne troškove nakon registracije. Poduzetnici iz EU također mogu koristiti jeftiniju radnu snagu, visokokvalifikovanu i višejezičnu radnu snagu i relativno niske troškove života, a istovremeno imaju pristup jedinstvenom evropskom tržištu jer je Bugarska dio EU.
Geopolitički položaj Bugarske na jugoistoku Evrope također pruža praktičan pristup drugim etabliranim tržištima poput Grčke i Turske, a istovremeno otvara mogućnosti u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji.
Bugarska također dozvoljava registraciju kompanija na daljinu. Međutim, korupcija i dalje ostaje problem u zemlji, što treba uzeti u obzir prilikom razmatranja koju vrstu poslovanja osnovati i u kojem dijelu zemlje imati sjedište.
Nizozemska
Prema Svjetskom ekonomskom forumu, Nizozemska je peta najveća ekonomija u Evropskoj uniji, sa bruto domaćim proizvodom od oko 990,6 milijardi dolara (918,7 milijardi eura), što čini oko 5,96% ekonomije EU.
Smještena vrlo povoljno u zapadnoj Evropi, Nizozemska ima izuzetno kosmopolitsku, visokoobrazovanu i kvalifikovanu radnu snagu. Nizozemska vlada pruža niz programa podrške poslovanju i poreskih olakšica novim preduzećima. Iako je stopa poreza na dobit preduzeća nešto viša od nekih drugih evropskih opcija i iznosi 25,8%, brojni vlasnici preduzeća bi mogli smatrati da se isplati, s obzirom na lokaciju i pristup tržištu.
Olakšice uključuju naknadu za preduzetnike, kao i odluku o 30%. Ovo omogućava poslodavcima da plate 30% plata stranih talenata bez odbitka poreza. Nadalje, vlada podržava istraživanje i razvoj, kao i inovacije refundiranjem raznih troškova za kompanije koje provode naučna istraživanja ili razvijaju nove inovativne proizvode, između ostalog.
Nizozemsku posebno favoriziraju poduzetnici s tehnološki naprednim kompanijama poput robotike i umjetne inteligencije, kao i maloprodaja.
Danska
Danska je još jedna zemlja u kojoj osnivači mogu relativno lako osnovati posao. Svjetska banka je konstantno visoko rangira po lakoći poslovanja, često zauzimajući jedno od 5 najboljih mjesta u svijetu.
Registracija kompanije u Danskoj je relativno jednostavna, a osnivači mogu završiti proces online. Proces je brz i ponekad može trajati samo nekoliko sati.
Danska također nudi stabilnu ekonomiju, uz visokokvalifikovanu radnu snagu i robusnu infrastrukturu. Tržište rada je relativno fleksibilno, s nižim troškovima zapošljavanja i otpuštanja.
Zemlja je poznata po svojoj poslovnoj kulturi zasnovanoj na povjerenju, koja može smanjiti troškove transakcija, jer preduzeća mogu smanjiti komplicirane procese verifikacije, opsežne pravne ugovore i sigurnosne mjere.
Danska također ima atraktivnu stopu poreza na dobit preduzeća, koja je za većinu organizacija postavljena na 22%.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Prema podacima Britanske poslovne banke, u Velikoj Britaniji se svake godine osnuje oko 360.000 novih preduzeća. Osnivanje kompanije je također relativno brzo, jednostavno i jeftino, a poštanske prijave se obrađuju u roku od osam do deset dana, a online prijave u roku od 24 sata.
Sa jednom od najraznolikijih ekonomija i radne snage u Evropi, Ujedinjeno Kraljevstvo također ima mjere za podršku preduzećima u prvih nekoliko godina, kada je profitabilnost niska. Također pruža poreske olakšice na kraju životnog vijeka preduzeća, u vezi s prihodima ostvarenim od prodaje imovine.
Nadalje, Velika Britanija ima snažan poreski i pravni sistem, s efikasnim procesima i stopom poreza na dobit od 25% za sva društva s ograničenom odgovornošću. S obzirom na to da trećina odraslih sada ima neku vrstu višeg obrazovanja, radna snaga je visokokvalifikovana i prilagodljiva.
Za preduzetnike je dostupan i niz mogućnosti grupnog finansiranja, rizičnog kapitala, kao i vladini grantovi, finansiranje i savjeti, putem različitih vladinih odjela.