Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Kakao, kafa i pšenica: Uvoz hrane iz EU ugrožen je gubitkom biodiverziteta i klimatskom krizom

    Potrošačke organizacije tvrde da naknade za ručni prtljag evropskih budžetskih aviokompanija "krše zakone EU"

    Ryanair Boeing 737 MAX (Izvor: AP/Armando Franca)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Potrošačke grupe tvrde da naknade za ručni prtljag krše presudu Evropskog suda pravde od prije više od deset godina.

    ADVERTISEMENT

    Grupa potrošačkih organizacija zatražila je od nacionalnih tijela za zaštitu potrošača i Evropske komisije da provedu istragu o onome što tvrde da su nepravedne naknade za ručni prtljag koje nameću niskotarifne aviokompanije.


    To se dešava samo nekoliko mjeseci nakon što je Španija kaznila pet niskotarifnih aviokompanija iz istog razloga.


    U najnovijoj tužbi se tvrdi da naknade za prtljag krše zakone EU o zaštiti potrošača.


    Agustín Reyna, generalni direktor Evropske organizacije potrošača (BEUC), rekao je da aviokompanije "iskorištavaju potrošače i ignorišu Vrhovni sud EU".


    Koalicija od 15 organizacija za prava potrošača iz cijele Evrope podnijela je tužbu protiv onoga što nazivaju zloupotrebom i nezakonitim naknadama za prtljag koje naplaćuju niskotarifne aviokompanije, prenosi Euronews.com.


    Sedam ciljanih prevoznika su EasyJet, Norwegian Air Shuttle, Ryanair, Transavia, Volotea, Vueling i Wizz Air.


    "Danas poduzimamo mjere protiv sedam aviokompanija koje iskorištavaju potrošače i ignorišu Vrhovni sud EU koji je presudio da je naplaćivanje razumno velike ručne prtljage nezakonito", rekao je Reyna.


    Potrošačke grupe tvrde da naknade za ručni prtljag krše presudu Evropskog suda pravde od prije više od deset godina.


    "Evropski sud pravde je 2014. godine presudio da se za prevoz ručnog prtljaga ne može naplaćivati ​​doplata, pod uslovom da ispunjava razumne zahtjeve u pogledu težine i dimenzija i da je u skladu sa primjenjivim sigurnosnim zahtjevima“, rekli su.


    Imenovani niskotarifni prijevoznici naplaćuju dodatne naknade za prtljag za koji tvrde da je "preveliki", ali koji bi trebao biti unutar mjera veličine i težine koje EU smatra "razumnim", kažu potrošačke grupe.


    Različite politike o ručnom prtljagu zbunjuju potrošače


    BEUC tvrdi da je zanemarivanje ove zakonske obaveze od strane aviokompanija rezultiralo zbunjujućim i nedosljednim praksama širom EU.


    Tvrdi da trenutne razlike u politikama kompanija o ručnom prtljagu otežavaju potrošačima poređenje cijena ili donošenje informiranih ekonomskih odluka.


    Žalba dolazi mjesecima nakon što su španske vlasti kaznile pet istih aviokompanija (isključujući Wizz Air i Transaviju) sa 179 miliona eura zbog "zloupotrebe", uključujući putničke naknade za ručni prtljag.


    Ryanair je dobio najveću kaznu od 107 miliona eura, a slijede Vueling sa 39 miliona eura i EasyJet sa 29 miliona eura.


    Wizz Air naplaćuje najviše za "skrivene naknade"


    Nedavno se finansijski portal Tradingpedia pozabavio bezbrojnim skrivenim naknadama i porezima koje naplaćuju evropske aviokompanije pored osnovne cijene avionske karte.


    Njihov izvještaj je otkrio da Wizz Air prednjači na listi aviokompanija sa ne baš očiglednim naknadama za let, naplaćujući ukupno 207,93 funti (245 eura) za nekoliko opcionalnih, ali ponekad neizbježnih naknada, kao što su naknade za predati prtljag, naknade za online rezervacije i naknade za spašavanje.


    Ryanair je na drugom mjestu, naplaćujući svojim putnicima 198,58 funti (234 eura) pored avionske karte za iste usluge. EasyJet ima treće najviše naknade sa 180,48 funti (213 eura), a slijedi ga Vueling sa 151,20 funti (179 eura).


    British Airways izgleda ima najniže dodatne naknade, samo 64 funte (75 eura). Norwegian ima druge najniže naknade, ukupno 71,53 funte (84 eura), dok Jet2 u prosjeku naplaćuje 91,50 funti (107 eura).


    "Mnoge aviokompanije naplaćuju usluge koje se čine opcionalnim, ali su često neizbježne“, navodi se u izvještaju, "kao što su takozvana naknada za spašavanje propuštenog polaska, naknade za grupne rezervacije, pa čak i naknade za dojenčad, u rasponu od 25 funti (29 eura) kod Ryanaira i easyJeta do 137 funti (162 eura) kod Vuelinga."

    Možda će vam se svidjeti