Evropska komisija je objavila načelni dogovor o novom trgovinskom sporazumu s Ukrajinom, kojim se privremeni poslijeratni okvir zamjenjuje dugoročnim, ali skromnijim aranžmanom.
Revidirana verzija Sporazuma o dubokoj i sveobuhvatnoj zoni slobodne trgovine (DCFTA) – primarnog trgovinskog okvira između EU i Ukrajine – u principu je dogovorena u ponedjeljak, nakon intenzivnih razgovora s ukrajinskim kolegama tokom vikenda, objavila je Evropska komisija.
"Mjesto Ukrajine je u porodici. Ostajemo posvećeni putu međusobnog rasta i stabilnosti, koji vodi ka njenoj punoj integraciji u našu Uniju", napisala je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u bilješci nakon objave sporazuma.
Od 2022. godine, trgovina između dva partnera regulisana je Autonomnim trgovinskim mjerama (ATM), privremenim okvirom uvedenim nakon potpune ruske invazije.
ATM je ukinuo sve tarife i kvote na ukrajinski poljoprivredni izvoz u EU, nudeći ključni pristup evropskim tržištima tokom ratnog vremena, posebno za robu poput žitarica, kukuruza, jaja i živine, piše Euronews.
Povjerenik za poljoprivredu Christophe Hansen opisao je ATM kao „izuzetan instrument koji nudi vrlo visok nivo jednostrane liberalizacije na godišnjoj osnovi od 2022. godine“.
Novi sporazum je manje ambiciozan od prethodnog programa koji je istekao u junu, ali ima za cilj da postigne "pravu ravnotežu između podrške trgovini Ukrajine s Unijom i rješavanja osjetljivosti niza poljoprivrednih sektora EU i srodnih problema", rekao je Hansen.
Aranžman o ATM-u izazvao je negativne reakcije u nekoliko zemalja EU - posebno u Francuskoj i Poljskoj - gdje su poljoprivrednici protestovali zbog porasta uvoza iz Ukrajine nakon ukidanja trgovinskih barijera.
„Ovaj sporazum otvara novo poglavlje u trgovinskim odnosima između EU i Ukrajine, uspostavljajući dugoročni, predvidljiv i recipročan okvir“, rekao je evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič, nazivajući sporazum „uravnoteženim, pravednim i realističnim“.
Ključne odredbe
Iako puni tekst sporazuma još nije objavljen, neki početni detalji su otkriveni.
Ukrajina se obavezala da će postepeno uskladiti svoje standarde poljoprivredne proizvodnje – uključujući dobrobit životinja i upotrebu pesticida – sa standardima EU do 2028. godine, u skladu sa svojim težnjama za pridruživanjem EU.
Uvešće se robusni zaštitni mehanizmi kako bi se zaštitila tržišta EU, posebno u slučajevima kada bi uvoz mogao uzrokovati značajne poremećaje na nivou cijele EU ili na nacionalnom nivou.
Za osjetljive proizvode poput jaja, šećera i pšenice, kvote će biti povećane, ali će se zadržati ispod istorijskih obima trgovine kako bi se održala stabilnost tržišta. Manje osjetljivi artikli će imati umjereno povećanje kvota.
Osjetljivost svakog proizvoda određena je na osnovu prošlih poremećaja na tržištu i sposobnosti EU da apsorbuje dodatni uvoz, navodi Komisija.
U poređenju sa DCFTA-om iz 2016. godine, nove kvote predstavljaju poboljšanje, iako su i dalje ograničenije od potpune liberalizacije odobrene u okviru ATM-a.
Neki proizvodi će biti potpuno liberalizovani, kao što su mliječni proizvodi poput punomasnog mlijeka u prahu i fermentiranog mlijeka, kao i gljive i sok od grožđa.
Ukrajina je takođe pristala značajno povećati kvote za uvoz svinjetine, peradi i šećera iz EU, dok će smanjiti ili ukinuti carine na ostale proizvode. Komisija vjeruje da će to poboljšati izvozne mogućnosti za poljoprivrednike iz EU, posebno u državama članicama koje graniče s Ukrajinom.
Sljedeći koraci
Obje strane će sada raditi na finalizaciji tehničkih aspekata sporazuma. Komisija će u narednim danima predstaviti sporazum državama članicama EU i Evropskom parlamentu.
Sa strane EU, Komisija će predložiti odluku Vijeća o formalnom odobravanju sporazuma. Konačno usvajanje će se obaviti putem Odbora za pridruživanje EU-Ukrajina.
Šefčovič je izrazio uvjerenje da će države članice podržati sporazum, rekavši: „Kada predstavimo ishod ovih pregovora, detaljno objasnimo i pokažemo kako je ovaj sporazum koristan - ne samo za Ukrajinu već i za poljoprivrednike EU - vjerujemo da ćemo imati potrebnu podršku.“
Naglasio je da sporazum donosi „prijeko potrebnu stabilnost i predvidljivost trgovinskim odnosima između EU i Ukrajine“, posebno s obzirom na budući pristup Ukrajine EU.
Dvije strane su se takođe složile da ponovo razmotre ovaj sporazum u narednim godinama, uzimajući u obzir ekonomsku integraciju Ukrajine i napredak u usklađivanju sa standardima EU.