Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Njemačka uhapsila trojicu Ukrajinaca zbog planiranja ruskih "sabotažnih" bombaških napada

    Nevladine organizacije u Mađarskoj finansirane iz inostranstva meta novog zakona

    Mađarska (Izvor: Pexels)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Mađarski zastupnik u vladajućoj stranci Fidesz premijera Viktora Orbana predložio je prijedlog zakona koji bi mogao značajno ograničiti djelovanje nevladinih organizacija finansiranih iz inostranstva, koje se smatraju prijetnjom suverenitetu zemlje.

    ADVERTISEMENT

    János Halász podnio je kasno u utorak nacrt zakona pod nazivom "Transparentnost u javnom životu", u kojem se navodi da bi javna aktivnost u Mađarskoj trebala biti podložna strožoj regulaciji.


    Prijedlog zakona navodi da organizacije koje ugrožavaju suverenitet Mađarske više neće smjeti primati strana sredstva bez odobrenja, neće imati pravo na olakšice od poreza na dohodak i morat će prijaviti svoju imovinu, između ostalih zahtjeva.


    Mađarska pod Orbanom godinama provodi represivne mjere protiv nevladinih organizacija i nezavisnih medija, donoseći zakone za koje kritičari tvrde da imaju za cilj stigmatizirati i ometati grupe koje pružaju zaštitu ženama i manjinama, nude pravnu i pomoć u oblasti ljudskih prava i razotkrivaju korupciju među zvaničnicima.


    Ti napori su se pojačali 2023. godine kada je Orbanova desničarska populistička vlada pokrenula Ured za zaštitu suvereniteta, tijelo zaduženo za istragu organizacija i medija za koje smatra da vrše strani utjecaj.


    Ured ima ovlaštenje prikupljati informacije o svim grupama ili pojedincima koji imaju koristi od stranog finansiranja i utječu na javnu debatu, a mađarske tajne službe mogu pomoći u istragama.


    Prema nacrtu zakona koji je podnio Halász, Ured za zaštitu suvereniteta bi istraživao organizacije i preporučio vladi koje bi trebale biti stavljene na listu koja bi podrazumijevala strože propise.


    Organizacije s liste ne bi smjele biti korisnici procenta poreza na dohodak fizičkih lica koji plaća pojedinac i morale bi tražiti od ljudi koji doniraju da prijave da novac nije došao iz inostranstva.


    Ako Ured za zaštitu suvereniteta otkrije da je navedeni subjekt prihvatio stranu pomoć bez njegovog odobrenja, može izreći kazne u iznosu od 25 puta većeg od prihvaćenog iznosa, prema prijedlogu zakona.


    Nacrt zakona navodi da bi svako strano finansiranje moglo biti prijetnja suverenitetu Mađarske - uključujući i grantove EU za koje se organizacije sa sjedištem u državi članici EU takmiče.


    U prijedlogu zakona se navodi da je kršenje suvereniteta Mađarske ako nevladina organizacija ili organizacija "prikazuje Mađarsku u negativnom svjetlu".


    Aktivisti i kritičari Fidesza uporedili su Ured za zaštitu suvereniteta sa ruskim zakonom o "stranim agentima" i rekli da se on može koristiti za proizvoljno ciljanje vladinih kritičara, uključujući nevladine organizacije i novinare. Svako ko bude osuđen za kršenje zakona može se suočiti sa zatvorskom kaznom do tri godine.


    Evropska komisija je u decembru uputila Mađarsku Sudu pravde zbog zakona kojim je osnovan Ured za zaštitu suvereniteta. Komisija tvrdi da je mađarsko zakonodavstvo u suprotnosti sa pravom EU i da krši, između ostalog, pravo na zaštitu ličnih podataka, slobodu izražavanja i udruživanja.


    Mađarske nevladine organizacije koje je Euronews kontaktirao za komentar rekle su da će uskoro objaviti zajednički odgovor na prijedlog zakona.

    Možda će vam se svidjeti