Svršeni srednjoškolci posljednjih dana odlučivali su koje studije izabrati, gdje se školovati, a ne pogriješiti. Dok su se prethodnih godina, pojedini maturanti iz RS odlučivali na fakultete u Srbiji, ove godine taj trend je smanjen. Veći priliv studenata bilježi se u RS, pa se postavlja pitanje da li je razlog neizvjesna akademska godina u Srbiji?
Stotine studenata iz RS godinama upisuje fakultete u Srbiji. 2025-a biće izuzetak za pojedine brucoše, poput Stribora iz Istočnog Sarajeva.
“Oduvijek sam htio da upišem pravni fakultet u Beogradu, ali odlučio sam se da studiram na Pravnom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu jer sam procijenio da je to odluka koja je trenutno najbolja za mene , upravo zbog neizvjesnosti oko upisa u Srbiji”, kaže Stribor.
Povećan interes za studiranje u RS obilježio je prvi upisni rok na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu. No, osim domaćih kandidata, bilježi se i dolazak studenata iz regiona.
“Imamo studente iz Srbije, ali i Crne Gore. Oduvijek je prisutna praksa da određeni broj srednjoškolaca iz RS odlazi na studiranje u Srbiju ali ne treba zaboraviti da su i u prethodnim godinama srenjoškolci dolazili iz Srbije na Univerzitet u Istočnom Sarajevu,” objašnjava Jelena Krunić, prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Brucoša će biti više i u Banjauci, za 15 odsto. Neizvjesna akademska godina u Srbiji uticala je dijelom na odluku budućih studenata, da umjesto odlaska van granica, ipak, ostanu kući, stava su i na banjalučkom Univerzitetu. S druge strane, interesovanje studenata iz Srbije za studije u Banjaluci i dalje je skromno.
“I prethodnih godina bio je zanemariv broj studenata iz Srbije i ove godine je zanemariv broj. To su studenti koji su eventualno razmišljali da upišu neki od fakulteta u Srbiji ili na nekom drugom univerzitetu, ali su ipak ostali na univerzitetu u Banjaluci,” rekao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci.
Upiti iz Srbije o uslovima studiranja stizali su prethodnih dana i na adrese crnogorskog Univerziteta. Dio studenata sa viših godina pokazao je interes i za prepis.
“Prema upitima koje smo dobijali u prethodnom periodu, očekivano je da ćemo u ovoj studijskoj godini upisati veći broj kandidata, zbog situacije u regionu naši maturanti veću pažnju okreću univerzitetima u Crnoj Gori , odnosno u zemlji, a postoji interesovanje i za prepis,” navodi prodekan za nastavu Univerziteta Crne Gore, Veselin Mićanović.
Iako je još rano za precizne brojke, jasno je da su obrazovni tokovi u regionu ove godine djelimično promijenjeni. Neizvjesnosti koje prate upisnu politiku u Srbiji, otvorile su prostor univerzitetima u regiji za veći priliv domaćih, ali i stranih studenata.