Dok je Amerika slavila Dan nezavisnosti, čestitke su stizale iz Sarajeva i iz Banjaluke. SNSD-ovi zvaničnici, nakon višegodišnjeg odsustva, prisustvovali su prijemu u američkoj ambasadi. Bošnjački političari, pojedini tvrde, primjetno rjeđi.
Za Stašu Košarca, to je znak da nova američka politika, pojedinima od njih ne ide više na ruku. Član Predsjedništva, Denis Bećirović, pak je drugačijeg stava. Uputio je čestitku predsjedniku Sjedinjenjih Država.
“Bosna i Hercegovina ostaje opredijeljena da i u budućnosti sarađuje sa SAD-om kao pouzdan partner u promovisanju zajedničkih vrijednosti slobode i demokratije,” poručio je Bećirović u čestitki.
Dok jedni šalju diplomatske poruke, Milorad Dodik, u iščekivanju drugostepene presude, preko okeana šalje poruke, u nadi da bi nova administracija mogla biti blaža.
“Taj sav problem koji je nametnula prethodna američka administracija bio je nezakonit, necivilizacijski, banditski od strane bivšeg američkog ambasadora i ovog kretena koji se zove Marfi, ali taj problem polako jenjava. Dakle, danas je daleko lakše nego prije dva mjeseca”, rekao je Dodik o sankcijama.
Potcrtava Dodik i da su sankcije nanijele štetu i određenim privrednim subjektima u RS. Donald Trump ukinuo je sankcije za više ruskih banaka i kompanija. Da li će se takva politika preslikati i na dio Balkana? Poznavaoci prilika ne vjeruju.
“Donald Trump da je htio da promijeni politiku, mogli su davno da donesu drugačije odluke u kontekstu sankcija, mogli su da ih skinu, da ih ublaže, mogli su takođe da imenuju osobu na poziciju ambasadora u BiH koji bi bio da tako kažem naklonjeniji politikama Milorada Dodika, a to apsolutno nismo vdjeli,” kaže Denis Džidić, novinar BIRN-a.
Radikalan zaokret u odnosu na prije godinu dana je odluka Amerike da se ne miješa u unutrašnja pitanja BiH, stav je Aleksandra Trifunovića, urednik portala Buka. No, Amerika, kaže Trifunović, BiH i dalje smatra bezbjedonosnim problemom.
“Što je glavni geopolitički razlog da se oni uključuju u bilo kakvu krizu. Mislim da jenjava interes SAD za ovim prostorom, da to može da stvori utisak da ne postoji interes i to jeste tako. Mi nismo nikakav interes međunarodne zajednice uopšte, a kamoli SAD i to će tako ostatii , ali teritorijalni integritet BiH je nešto što je američki interes i tu će se sigurno uključiti, ako bude nekih problema”, rekao je Aleksandar Trifunović.
Dok traje politički vakuum, svako traži svog partnera, jedni na prijemima, drugi iza kulisa. Sankcije su i dalje prisutne. Otvoreno je pitanje da li se promijenila američka politika ili očekivanja pojedinih domaćih lidera.