U Bratuncu je danas obilježena 33. godišnjica stradanja 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča u proteklom ratu.
Ovo mjesto treba da bude mjesto praštanja, pronicanja, ali ne i zaborava, rekao je patrijarh Porfirije koji je služio pomen stradalima.
"Učinili smo pomen našoj stradaloj braći u Podrinju i Birču. U našoj istoriji nikada nije manjkalo istinskih stradalnika. Sazvežđe srpskih mučenika rasuto je po svim našim zemljama, ali postoje i krajevi gdje takvih zvijezda ima daleko više, a jedno od takvih mjesta jeste i Bratunac", rekao je Porfirije.
On je napomenuo da je "u periodu od 1992. do 1995. godine stradalo je 3.267 srpskih nevinih sunarodnika, i to većinom civila, djece, žena i staraca".
"Zato treba uvijek da se ovdje sabiramo, kao braća i sestre istog naroda i iste vjere" dodao je patrijarh Porfirije.
Patrijarh srpski Porfirije služi na bratunačkom groblju parastos (Izvor: Srna)
Cvijanović: Svaka srpska žrtva ostavila obavezu
Predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović poručila je da je svaka srpska žrtva ostavila ozbiljnu obavezu građanima i predstavnicima institucija Republike Srpske da ne izdaju, ne pokleknu i ne zaborave RS.
"Mislim da treba da budemo ponosni na svoje neodustajanje. Nećemo odustati ni u budućnosti!", poručila je Cvijanović.
Ona je dodala da je obaveza svakog građanina RS da duboko poštuje svaku žrtvu koja je dala život ili dio tijela za slobodu i mir u kojem danas živimo.
Željka Cvijanović (Izvor: Srna)
"Mnogo je nedužnih ljudi izgubilo život - stariji, mladi, djeca... Sve ono što smo radili godinama jeste bilo da pokažemo da ne prihvatamo nepravdu, nejednak tretman i da ne ostanemo bez prava o kojima smo se usaglasili sa drugima da ih imamo", rekla je Cvijanović.
Cvijanovićeva je pozvala sve da se časno ponašaju prema svakoj žrtvi, bez obzira na nacionalnost, i da traume prošlosti ne postanu vječne, jer se onda nigdje neće stići.
Dodik: Rukovodstvo RS nastavit će se boriti za RS
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da Srbi nikad ne smiju odustati od Republike Srpske, jer je ona država za koju su se borili.
"Republika Srpska je sloboda za srpski narod. Ne smijemo nikad odustati od nje i prevagnuti na stranu BiH. BiH je loše mjesto za Srbe", poručio je Dodik na obilježavanju 33 godine od stradanja Srba u Podrinju i Birču.
Milorad Dodik (Izvor: Srna)
Dodik je naglasio da BiH danas ne nudi ništa osim da Republika Srpska sama sebe ukine i da joj bude gore i lošije.
"BiH nema šansu, ona nikad nije ni imala šansu, već se održavala putem sile, koja se provodila nad Srbima putem namještenih pravosudnih procesa širom svijeta", rekao je Dodik.
Dodik je poručio da će se rukovodstvo RS nastaviti da bori za RS, te da će ostati posvećeni miru, sjećanju na bratunačke žrtve, ali i žrtve Drugog svjetskog rata.
Brnabić: Bol ne smije imati nacionalnost, a pravda dvostruke aršine
Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je da "Srbija neće dozvoliti da se zaborav pretvori u laž, da se jedni zločini priznaju, a drugi prećutkuju i negiraju".
"Okupili smo se na mestu duboke tuge i sećanja, mestu istine i snažnog ponosa. Stojimo ovde kao uvek i zauvek jedan narod, koji ne zaboravlja i koji je rekao i odlučio da ne pristaje više na ćutanje. Stojimo kao narod koji je spreman da kaže ono što mnogi ne žele da čuju da je nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču počinjen monstruozan zločin i da za taj zločin niko nije odgovarao", rekla je Brnabić u obraćanju na obilježavanju 33 godine od zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču.
Ističući da stradanja srpskih civila nisu prepoznata u međunarodnoj javnosti, Brnabićeva je naglasila da "bol ne smije imati nacionalnost, a pravda dvostruke aršine".
Ana Brnabić (Izvor: Srna)
Ona je napomenula da ni poslije više od tri decenije "ova stradanja nisu dobila mjesto u bilo kojoj međunarodnoj rezoluciji, nema komemoracija u Njujorku, nema suza u Evropskom parlamentu, nema kazne niti riječi o tome".
"Kada se jedne žrtve obeležavaju zvonima i međunarodnim deklaracijama, rezolucijama i mnogobrojnim delegacijama, to nije pravda, to je poruka i mi tu poruku apsolutno ne prihvatamo i nikada je nećemo prihvatiti", poručila je Brnabićeva.
Obilježavanju godišnjice prisustvovali su predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, savjetnik predsjednika Miloš Vučćević, potpredsjednik Vlade Srbije Andrijana Mesarović, ministri u vladama Republike Srpske i Srbije, kao i predstavnici RS u institucijama BiH.