Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

VMBiH sutra o imenovanju zamjenika direktora SIPA-e i vanrednoj situaciji u BHANSA-i

    Šta je instrukcioni rok za izricanje pravosnažne presude i hoće li u slučaju Dodik biti ispoštovan?

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Javnost Bosne i Hercegovine s pažnjom prati proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je stigao pred drugostepeno vijeće Suda Bosne i Hercegovine. Nakon ročišta po žalbi u slučaju Dodik i Miloš Lukić, održanog 12. juna, očekuje se izricanje pravosnažne presude u zakonskom roku koji ističe za pet dana. Hoće li rok biti ispoštovan?

    ADVERTISEMENT

    Rok od 30 dana za donošenje konačne presude jeste zakonski definisan, ali se on u pravu, kažu pojedini advokati, naziva i instrukcioni rok.


    "Faktički, u pravu to zovu dispozicija bez sankcije", rekao je za Euronews jedan od advokata krivičara koji pomno prati slučaj.


    On pojašnjava da ako tročlano vijeće Suda BiH do 12. jula ne izrekne presudu u predmetu Dodik-Lukić, prekršiće zakon, ali neće biti sankcionisani. U praksi se rijetko, dodaje naš sagovornik koji je želio biti anoniman, dešava da sudije, recimo, disciplinski odgovaraju zbog neizricanja presude u zadatom roku. 


    Ko piše presudu?


    U praksi, presudu piše sudija izvjestilac, u ovom slučaju Amela Huskić. Predsjedavajuća Vijeća je Vesna Jesenković, a član Hilmo Vučinić. 


    Iz Suda BIH su kratko za Euronews odgovorili na pitanja o tome da li će presudu donijeti u zakonskom roku, te kako reaguju na navode da se iza kulisa dogovara konačna odluka arbitara u predmetu Dodik.


    "U predmetu iz upita je održana javna sjednica Apelacionog vijeća. Kako to zakon i nalaže, Sud odluku donosi u najavnoj sjednici, nakon čega se pristupa izradi pismenog otpravka takve odluke u razumnom roku, o čemu će stranke, kao i zainteresovana lica, biti obaviještene po otpremi. Sud ne ulazi u izvor informacija pojedinih portala, niti daje komentare u vezi s istim", naveli su.


    Presuda će, kako potvrđuju biti dostavljena poštom, ipak nema jasnog odgovora kada.


    Drugi predmeti protiv Dodika?


    Nakon (stare) priče o gradnji autoputa Banjaluka-Gradiška, zgradi RTV doma, te famoznoj ikoni, uslijedile su istrage protiv Dodika o kupovini vile na Dedinju, ali i posljednja istraga zbog koje je za njim bila raspisana i potjernica: slučaj "državni udar".


    Dodik se, iako negira ustavnost Suda BiH, pojavio u ovoj instituciji i dao izjavu, nakon čega mu je ukinut ranije određeni jednomjesečni pritvor. Sve je to pobudilo sumnje javnosti da se iza kulisa u političkim krugovima dogovara finalni scenario za pravosudni proces.


    Ambasada SAD u BIH nije odgovorila na upite Euronewsa BIH o dolasku dvojice visokopozicioniranih američkih diplomata , vd. pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu Brandona Hanrahana, i njegov zamjenika Marka Fleminga koji bi trebali stići u Sarajevo ove sedmice.


    Nisu dosad komentarisali nepotvrđene medijske natpise da pojedinci iz američke administracije pregovaraju tajno o političkoj sudbini predsjednika RS Milorada Dodika i sudskom procesu koji se protiv njega vodi. Prema najavama Hanrahan, koji je glavni Rubiov saradnik za Evropu, sastaće se članovima Predsjedništva BIH.


    Možda će vam se svidjeti