Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Sud BiH objavio snimak ročišta Stevandiću i Viškoviću

    Kahrimanović (SIPA) za Euronews: Bez usvajanja budžeta nema povećanja plata

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Institucije Bosne i Hercegovine još uvijek nemaju usvojen budžet za 2025. godinu. Budžet bi zaposlenima u institucijama trebao donijeti povećanje plata.

    ADVERTISEMENT

    Šta na ovu situaciju kažu sindikati? Za Euronews BiH govorio je predsjednik Sindikata uposlenika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Edin Kahrimanović.


    Euronews BiH: Kako komentarišete činjenicu da smo već ušli u sedmi mjesec, a da budžet između Vijeća ministara i Predsjedništva još nije usaglašen? I zašto nema pomaka?


    Kahrimanović: Mi kao sindikati godinama se suočavamo s istim problemom, jer svake godine budžet kasni. Budžetski kalendar se ne poštuje i rok za donošenje budžeta se redovno probija. Ove godine smo, kao sindikati, odlučili prvi kvartal prepustiti politici kako bi pokušali da riješe problem. Međutim, završava se i drugi kvartal, a oni još ništa nisu uradili.


    Euronews BiH: Zašto nemamo budžet?


    Kahrimanović: Smatram da se politika previše uplela u pitanje budžeta, iako to ne bi trebalo da bude slučaj. Budžet na državnom nivou je isključivo namijenjen za finansiranje rada institucija Bosne i Hercegovine. Ne radi se o razvojnim budžetima koji bi trebali pomagati privredi.


    Euronews BiH: Da li su sindikati imali razgovore sa nadležnima u vezi sa usvajanjem budžeta?


    Kahrimanović: Da. Na poziv ministra finansija i trezora, gospodina Srđana Amidžića, prošle sedmice smo imali sastanak. Tri reprezentativna sindikata učestvovala su u razgovoru: Sindikat uprave za indirektno oporezivanje, Sindikat državnih službenika i zaposlenika, te Savez sindikata političkih organa BiH, koji zastupa radnike SIPA-e, Granične policije i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela. Ministar nas je tada informisao da je glavni razlog neusvajanja budžeta insistiranje Predsjedništva da se u budžet uvrste sredstva za sedam institucija kulture. Na naše pitanje postoji li još neki razlog, odgovor je bio negativan. Nakon toga smo održali press konferenciju i najavili da ćemo tražiti sastanak s članovima Predsjedništva. Juče smo imali sastanak sa gospodinom Željkom Komšićem, koji nam je rekao da sedam institucija kulture nije prepreka usvajanju budžeta. Naveo je da je stvarni problem dug prema preduzeću "Viaduct". Gospodin Komšić je predložio da se taj dug tretira kao vanjski dug i prebaci u konsolidovani dio budžeta, kako ne bi opterećivao budžet namijenjen za finansiranje institucija. Kada smo ponovo pitali o institucijama kulture, rečeno nam je da jeste bilo govora o njima, ali da niko od članova Predsjedništva nije kategorički tražio da se njihovo finansiranje uvrsti kao uslov za usvajanje budžeta.


    Euronews BiH: Do kada ste vi kao sindikat spremni čekati?


    Kahrimanović: Nakon razgovora sa ministrom finansija, čak smo predložili svom članstvu da organizujemo proteste ispred zgrade Predsjedništva. Međutim, nakon novih informacija koje smo dobili, ne znamo više ni gdje bismo protestovali – ispred Vijeća ministara ili Predsjedništva. Očigledno je da se politika previše umiješala. Ne želimo da problem sa "Viaductom" drži nas kao taoce. Na početku se govorilo da su problem institucije kulture. Saosjećamo s njima i svakako treba pronaći rješenje za njihov status, ali sada vidimo da je pravi problem nešto drugo – dug prema "Viaductu", o kojem se u medijima govori već mjesecima. Zbog tog problema sada trpi 23.000 zaposlenih u državnim institucijama. Apelujemo na nadležne da pronađu političko rješenje koje neće opterećivati obične radnike. Ljudi već sada rade za najniže plate u institucijama na bilo kojem nivou, i svako povećanje bi im mnogo značilo.


    Euronews BiH: U Republici Srpskoj su nedavno znatno povećane plate pripadnicima MUP-a. Kolike su sada plate policijskih službenika na državnom nivou i kako to izgleda u poređenju s entitetima i kantonima?


    Kahrimanović: Prema posljednjim informacijama koje imamo, plata policajca u MUP-u RS sada iznosi oko 2.200 KM. Policajac na državnom nivou, sa svim dodacima, ima platu od 1.296 KM – i ta plata se nije povećala ni za jednu marku od 2024. godine. Nemamo tačne podatke o kantonalnim platama, ali prema ranijim informacijama, u 2024. godini smo imali 30% manju platu u Federalnom MUP-u u odnosu na MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona i MUP Kantona Sarajevo. Ukazivali smo na taj problem, ali nema nikakvih pomaka. Policijski službenici su svrstani u isti zakon kao i druge kategorije zaposlenih u institucijama. I kolektivni ugovor je tako koncipiran. U kolektivnom ugovoru smo definisali povećanje osnovice u skladu s rastom plata, ali nema primjene jer budžet još nije usvojen.


    Euronews BiH: Kada govorimo o SIPA-i, da li ta institucija ima dovoljan broj zaposlenih? Kako funkcioniše s obzirom na broj ljudi?


    Kahrimanović: SIPA trenutno ima popunjenost od 70 do 75 posto ukupno predviđenog broja zaposlenih.


    Ostatak intervjua pogledajte u video snimku.

    Možda će vam se svidjeti